Ignacy Zenon Soszyński to motyw, który przykuł uwagę ludzi na całym świecie. Od chwili pojawienia się budzi duże zainteresowanie i jest przedmiotem licznych debat i dyskusji. Niezależnie od tego, czy ze względu na dzisiejsze znaczenie, czy wpływ historyczny, Ignacy Zenon Soszyński pozostaje kwestią o ogromnym znaczeniu dla ogółu społeczeństwa. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne wymiary Ignacy Zenon Soszyński i jego wpływ na różne aspekty naszego życia. Od jego początków po wpływ na kulturę popularną – przyjrzymy się, jak Ignacy Zenon Soszyński odcisnął swoje piętno na historii i jak jest nadal aktualny.
![]() | |
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Data i miejsce śmierci | |
Zawód, zajęcie |
przedsiębiorca |
Ignacy Zenon Soszyński (ur. 9 listopada 1914 w Binkowie, zm. 26 września 1987 w Hanowerze) – polski przedsiębiorca, założyciel i właściciel Zakładu Produktów Aromatycznych i Kosmetycznych Inter-Fragrances[1].
W 1937 roku założył pierwszą wytwórnię perfumeryjną Marsylianka w Poznaniu, która nie przetrwała czasów II wojny światowej. W latach 1937–1945, wraz z bratem Lucjanem, założył kolejno cztery firmy w największych miastach Polski – Poznaniu, Warszawie i w Łodzi – produkujące i sprzedające wody kolońskie oraz perfumy[1][2].
W 1947 roku ożenił się z Zofią Idzikowską, z którą miał dwie córki oraz syna[1]. W 1958 roku wyjechał do pracy do Grasse[3] we Francji, gdzie w fabryce olejków eterycznych i perfum, przez pół roku zdobywał doświadczenie związane z produkcją i handlem artykułami zapachowymi[4]. Ze zdobytą wiedzą założył rok później w Paryżu własny zakład[3], w którym zaczął produkować flakoniki z perfumami oznaczonymi etykietą „Givoris”[1]. Część produkcji była wówczas eksportowana do Polski[3].
Po wygaśnięciu wizy zamieszkał w 1962 roku Maroku[3], gdzie spędził 14 lat[2]. W 1965 roku miał dość środków, by założyć własną firmę „Somapar”, a na początku kolejnej dekady skupił akcje firmy „Fragrances Floral”. Działalność w Maroku przyniosła sukces i Soszyński stał się bardzo zamożny, zarobione środki inwestował m.in. w nieruchomości w Casablance[3]. W 1977 roku postanowił wrócić do Polski[2] z powodu pogorszenia warunków do prowadzenia biznesu w Maroku; było to spowodowane zarządzonym przez króla unarodowieniem przemysłu[3].
Przygotowania do założenia firmy odbywały się od 1977 roku w Polsce, a 20 grudnia 1978 r. uzyskała zezwolenie na wykonywanie rzemiosła przez osobę zagraniczną, wydane przez Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność gospodarczą jako firma polonijna 1 stycznia 1980 roku[3]. Założył także kilka innych firm produkujących m.in. koncentraty, kosmetyki, meble:
Koncern Soszyńskiego szybko poszerzał ofertę, dobrze trafiając w oczekiwania klientów, dzięki czemu szybko stał się liderem rynku[3]. Część z nich funkcjonuje do dnia dzisiejszego (Inter-Fragrances, Oceanic, Frutaroma)[4].
W latach 80. firma Inter-Fragrances nawiązała współpracę w zakresie produkcji kosmetyki białej z firmą Helena Rubinstein Inc., a w latach 90. wprowadzała na rynek i była wyłącznym dystrybutorem na rynku polskim marki Dior, Cartier, Juvena, La Prairie, Carolina Herrera, Christian Lacroix, Rene Furterer, Lalique. Na zlecenie firm Dior, Coty i Schwarzkopf przedsiębiorstwo Inter-Fragrances prowadziło produkcję w zakładach w Przeźmierowie[4].
Popyt na kosmetyki Inter-Fragrances sprawił, że Soszyński zlecił produkcję firmie zewnętrznej Miraculum. Taki model biznesu przez ówczesne władze potraktowany był jako przestępstwo, wynikiem czego było aresztowanie Soszyńskiego[1][2][4]. Oskarżony o spekulację, spędził 48 godzin w areszcie, zatrzymano mu też paszport. Po oczyszczeniu z zarzutów wyjechał do Niemiec w 1985 roku[4].
Zmarł 26 września 1987 roku w Hanowerze, planując powrócić jeszcze do ojczyzny[2].