Obecnie Integracja pozioma stał się tematem o dużym znaczeniu w różnych obszarach. Niezależnie od tego, czy chodzi o sferę społeczną, polityczną, gospodarczą czy kulturalną, Integracja pozioma przykuł uwagę ludzi w każdym wieku i o każdym zawodzie. Zjawisko to wzbudziło duże zainteresowanie ze względu na jego wpływ na społeczeństwo i jego dzisiejsze znaczenie. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Integracja pozioma i przeanalizujemy jego wpływ na różne aspekty codziennego życia. Od powstania do obecnej ewolucji Integracja pozioma wywołał dyskusje i debaty, których liczba stale rośnie. Poprzez tę analizę staramy się lepiej zrozumieć znaczenie Integracja pozioma i jego konsekwencje dla naszego społeczeństwa.
Integracja pozioma, także integracja horyzontalna − w mikroekonomii i zarządzaniu strategicznym pojęcie opisujące rodzaj posiadania i kontroli.
Integracja horyzontalna może być osiągnięta poprzez wewnętrzną bądź zewnętrzną ekspansję, opierającą się na fuzjach i przejęciach przedsiębiorstw działających w tych samych branżach, na tym samym poziomie łańcucha wartości, oferujących takie same lub podobne produkty i usługi (np. producent samochodów łączy się z innym producentem samochodów).
Integracja pozioma poprzez przejęcie rywala powoduje wzrost udziału nowo powstałego przedsiębiorstwa w rynku, co może powodować problemy w obszarze polityki antymonopolowej[1]. Monopol stworzony poprzez integrację horyzontalną nazywany jest monopolem horyzontalnym.
Czasami korzyści mogą być pozyskiwane poprzez percepcję powiązań między produktami przez klientów, np. synergia może być osiągana poprzez korzystanie z jednej marki, w celu promocji wielu produktów czy usług. Jednakże takie rozwiązania mogą pociągać za sobą również niesprzyjające konsekwencje.
Zanim przedsiębiorstwo rozpocznie zwiększanie skali działalności poprzez integrację horyzontalną zarząd powinien być pewny, iż oczekiwane korzyści z tego płynące są realne[2].