W dzisiejszym świecie International Plant Names Index nabrał kluczowego znaczenia w różnych obszarach codziennego życia. Od wpływu na zdrowie publiczne po wpływ na gospodarkę światową, International Plant Names Index stał się nieuniknionym tematem rozmów. Na przestrzeni dziejów International Plant Names Index odgrywał fundamentalną rolę w społeczeństwie, kształtując nasze przekonania, zachowania i decyzje. W tym artykule zbadamy różne aspekty International Plant Names Index i jego wpływ na świat, analizując jego ewolucję w czasie i jego znaczenie w teraźniejszości. Poprzez głęboką i wnikliwą analizę staramy się rzucić światło na rolę, jaką International Plant Names Index odgrywa w naszym życiu i w jaki sposób definiuje naszą rzeczywistość.
Międzynarodowy spis nazw roślin (ang. International Plant Names Index, IPNI) – dostępna w Internecie baza danych naukowych (łacińskich) nazw roślin i związanych z nimi cytacji. Obejmuje rośliny nasienne i paprotniki. IPNI jest wynikiem współpracy między Królewskimi Ogrodami Botanicznymi w Kew, zielnikami Harvard University i Australijskiego Zielnika Narodowego (Australian National Herbarium). Zawiera więc dane z Index Kewensis (IK), Gray Card Index (GCI) oraz Australian Plant Names Index (APNI) (w wynikach wyszukiwania wyświetlane są rekordy z tych trzech baz danych równocześnie, przy czym wyniki oznaczane są skrótami baz źródłowych). Baza danych zawiera informacje nomenklaturowe o taksonach w randze rodzin i niższych, przy czym najpełniejsze są dane o nazwach rodzajów i gatunków, inne nazwy naukowe, w tym zwłaszcza niższej rangi od gatunku, są niepełne. Do International Plant Names Index odwołują się inne bazy taksonomiczne (np. The Plant Names) w celu wskazania pełnego zapisu cytowania bibliograficznego nazwy. Baza IPNI zawiera standardowe skróty nazwisk autorów nazw taksonomicznych, bazując i rozwijając źródłowe informacje z publikacji pt. Authors of Plant Names (red. R.K. Brummitt i C.E. Powell, 1992).
Dane są ogólnodostępne. Ich zapis jest stopniowo standaryzowany i sprawdzany pod względem poprawności. Dane, uwagi i poprawki mogą zgłaszać wszyscy botanicy. W styczniu 2014 w zasobach bazy danych znajdowały się informacje o 1.628.115 nazwach taksonów, 43.252 autorach nazw i 17.139 publikacjach źródłowych.
Bazę danych można przeszukiwać w następujących polach: