Irsza

Irsza to temat, który wywołał duże zainteresowanie i debatę w różnych obszarach. Od momentu powstania jest przedmiotem analiz i badań specjalistów w tej dziedzinie, a także osób zainteresowanych zrozumieniem jego implikacji i konsekwencji. Przez lata Irsza ewoluował i zyskał różne perspektywy, co wzbogaciło dyskusję na ten temat. W tym artykule szczegółowo przeanalizujemy cechy, wpływ i możliwe przyszłe scenariusze związane z Irsza, w celu przedstawienia kompleksowej i aktualnej wizji na ten temat, który przyciągnął uwagę tak wielu osób.

Irsza
Ilustracja
Irsza niedaleko Malina
Kontynent

Europa

Państwo

 Ukraina

Lokalizacja

obwód żytomierski
obwód kijowski

Rzeka
Długość 145 km
Powierzchnia zlewni

3070 km²

Źródło
Współrzędne

50°27′43″N 28°18′29″E/50,461944 28,308056

Ujście
Recypient Teterew
Miejsce

wieś Zarudzie

Współrzędne

50°46′35″N 29°34′13″E/50,776389 29,570278

Położenie na mapie obwodu żytomierskiego
Mapa konturowa obwodu żytomierskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po prawej znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”

Irsza (ukr. Ірша) – rzeka na Ukrainie, lewy dopływ Teterewa.

Rzeka o długości 145 km w całości znajduje się na terytorium obwodu żytomierskiego, uchodzi do Teterewy w okolicach wsi Zarudzie. Przepływa przez Polesie oraz przez miasta Horoszów, Irszańsk i Malin.

Warunki hydrologiczne

Rzeka ma zasilanie śnieżno-deszczowe. Ważnym elementem zasilającym są także liczne dopływy: Bałamarka, Żłobisz, Glinka, Ryzna, Rychta, Trościanica, Zrywia, Waźnia, Koszarówna, Dorynka, Wyrwa, Didówka, Łymia i Irszyca.

Budowa geologiczna

Rzeka przepływa przez obszar, w podłożu którego dominują skały granitowego masywu krystalicznego. W dolinie rzeki spotyka się także pokłady rudy żelaza.

Znaczenie gospodarcze

W dorzeczu rzeki znajdowały się liczne kamieniołomy granitu. Obecnie w opuszczonych wyrobiskach znajdują się zbiorniki wodne. Dodatkowo zbudowano kilka zbiorników retencyjnych, największy znajduje się w okolicach miasta Malin. Jak podaje Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, rzeka była spławna w okresie wiosennych przyborów, od ujścia do wsi Skołubów.

Zobacz też

Linki zewnętrzne