Iseo (jezioro)

W dzisiejszym artykule szczegółowo omówimy Iseo (jezioro) i jego wpływ na dzisiejszy świat. Od powstania do dzisiejszej ewolucji Iseo (jezioro) odegrał kluczową rolę w różnych aspektach codziennego życia. Przez lata Iseo (jezioro) wywołał duże zainteresowanie i debatę, generując wiele perspektyw i opinii, które ukształtowały jego znaczenie i znaczenie w społeczeństwie. Od wpływu na kulturę popularną po wpływ na technologię i naukę, Iseo (jezioro) pozostawił niezatarty ślad we współczesnym krajobrazie. W tym artykule zbadamy, jak Iseo (jezioro) ukształtował świat, w którym żyjemy i jakie ma to konsekwencje na przyszłość.

Jezioro Iseo
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Włochy

Wysokość lustra

185[1] m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

65 km²[1]

Głębokość
• maksymalna


251[1] m

Hydrologia
Rzeki zasilające

Oglio, Borlezza

Rzeki wypływające

Oglio

Położenie na mapie Alp
Mapa konturowa Alp, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Iseo”
Ziemia45°41′N 10°03′E/45,683333 10,050000

Iseo (włos. lago d'Iseo lub Sebino, lomb.: Lac d'Izé) – jezioro polodowcowe, położone w północnych Włoszech, w podalpejskiej dolinie Val Camonica w regionie Lombardia.

Jezioro umiejscowione jest w Alpach Lombardzkich. Liczy 65 km² powierzchni, głębokość do 251 m, wysokość lustra 185 m n.p.m. Przez Iseo przepływa rzeka Oglio[1].

Jezioro Iseo to popularny cel wyjazdów turystycznych. Najważniejsze kurorty to: Iseo, Sarnico, Pisogne i Lovere. Nad jeziorem znajdują się plaże i liczne drogi rowerowe MTB[2].

Przypisy

  1. a b c d Encyklopedia Powszechna PWN. T. 2. G-M. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1974, s. 304.
  2. Łukasz Ropczyński: Jezioro Iseo: raj dla rowerzystów. kierunekwlochy.pl, 2019-05-02.