Dziś Istota właściwa rogówki to temat, który zyskał znaczenie w różnych obszarach społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy chodzi o sferę polityczną, społeczną, gospodarczą czy technologiczną, Istota właściwa rogówki stał się stałym tematem rozmów. Od kilku lat Istota właściwa rogówki jest w centrum debat i wywołuje mieszane opinie. Jednak w miarę upływu czasu staje się oczywiste, że Istota właściwa rogówki w dalszym ciągu jest bardzo ważną kwestią, która zasługuje na szczegółową analizę. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Istota właściwa rogówki i zbadamy jego wpływ na dzisiejszy świat.
Przekrój ludzkiej rogówki na granicy przejścia w twardówkę. 1. Nabłonek zewnętrzny. 2. Blaszka graniczna przednia rogówki. 3. Istota właściwa rogówki. a. Ukośne włókna przedniej warstwy istoty właściwej. b. Błona włókien, które są przecięte w poprzek dając kropkowany obraz. c. Ciałka rogówkowe (fibrocyty) o kształcie wrzecionowatym w tym przekroju. d. Błona włókien, które są przecięte podłużnie. e. Przejście w twardówkę z bardziej wyróżniającym się układem włókien oraz otoczeniem przez grubszy nabłonek. f. Małe naczynia krwionośne przechodzące blisko brzegu rogówki 4. Blaszka graniczna tylna rogówki. 5. Śródbłonekkomory przedniej gałki ocznej.
Istota właściwa rogówki, warstwa właściwa, zrąb (łac.substantia propria corneae) – w anatomii okaczłowiekatkanka środkowa rogówki, stanowiąca ok. 90% jej grubości. Składa się z blaszek kolagenowych, stałych komórek rogówki oraz komórek wędrujących.
Przypisy
↑ abcAdamA.BochenekAdamA., MichałM.ReicherMichałM., Anatomia człowieka. Tom V. Układ nerwowy obwodowy. Układ nerwowy autonomiczny. Powłoka wspólna. Narządy zmysłów, wyd. VI, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018, s. 510–511, ISBN 978-83-200-3258-1.
↑ abTadeuszT.CichockiTadeuszT., Narząd wzroku, TadeuszT.Cichocki, Jan A.J.A.Litwin, JadwigaJ.Mirecka, Kompendium histologii. Podręcznik dla studentów nauk medycznych i przyrodniczych, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2016, s. 413, ISBN 978-83-233-4166-6.