Józef Borkowski (kolarz)

W tym artykule temat Józef Borkowski (kolarz) zostanie poruszony z szerokiej i ponadczasowej perspektywy, aby zaoferować czytelnikom wyczerpującą i kompletną analizę tego tematu będącego przedmiotem ogólnego zainteresowania. Zbadane zostaną różne aspekty i podejścia związane z Józef Borkowski (kolarz) w celu zapewnienia kompleksowej wizji, która pozwoli na zrozumienie go z różnych punktów widzenia. W tym artykule chcemy zaoferować czytelnikom wzbogacającą i szczegółową wizję Józef Borkowski (kolarz), umożliwiając im poszerzenie wiedzy i zrozumienia tematu.

Józef Borkowski
Data urodzenia

1878

Data i miejsce śmierci

4 grudnia 1909
Kielce

Józef Borkowski (ur. 1878, zm. 4 grudnia 1909 w Kielcach[1]) – polski kolarz, jeden z pionierów kolarstwa na przełomie XIX i XX wieku.

Syn Rosjanina i Polki, z zawodu geometra, pracował w Komisji Włościańskiej[2]. Uznawany był za najlepszego kieleckiego kolarza swoich czasów – zwyciężał w wielu lokalnych zawodach szosowych oraz torowych. Należał również do Kieleckiego Towarzystwa Cyklistów[1]. Ponadto uprawiał zapasy w stylu francuskim oraz podnoszenie ciężarów (obdarzony był atletyczną siłą). W mieszkaniu przy ulicy Niecałej, które wynajmował (uznawane za „Mekkę siłaczy”), spotykali się i ćwiczyli inni kieleccy sportowcy, wykorzystujący posiadane przez Borkowskiego hantle. Zmarł w 1909 roku na dur brzuszny[2].

Przypisy

  1. a b Marek Michniak, Antoni Pawłowski: Świętokrzyski Leksykon Sportowy. Kielce: Słowo Kibica, 2002, s. 24-25. ISBN 83-909812-7-0.
  2. a b Jerzy Jerzmanowski: W starych Kielcach. Łódź: Wydawnictwo Łódzkie, 1984, s. 41. ISBN 83-218-0407-1.