W tym artykule dokładnie poznamy fascynujący świat Józef Mélèze-Modrzejewski. Od jego pochodzenia i ewolucji po wpływ na obecne społeczeństwo, zagłębimy się we wszystkie istotne aspekty związane z Józef Mélèze-Modrzejewski. Poprzez szczegółową i wyczerpującą analizę będziemy starali się lepiej zrozumieć, co oznacza Józef Mélèze-Modrzejewski i jak wpłynął na sposób, w jaki myślimy, działamy i odnosimy się do otaczającego nas świata. Od jego znaczenia w środowisku akademickim po znaczenie w kulturze popularnej – odkryjemy wszystkie oblicza Józef Mélèze-Modrzejewski i jego rolę w kształtowaniu naszej obecnej rzeczywistości.
Józef Edmund Mélèze-Modrzejewski (ur. 8 marca 1930 w Lublinie, zm. 29 stycznia 2017[1]) – polski historyk świata antycznego i papirolog.
Studiował prawo na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie w 1957 obronił na Wydziale Historycznym doktorat napisany pod kierunkiem Rafała Taubenschlaga. Od 1959 kontynuował karierę naukową we Francji, początkowo pracował w Centre national de la recherche scientifique, a następnie wykładał historię prawną i społeczną świata hellenistycznego na Faculté de Droit de Paris i na Sorbonie. W 1972 École Pratique des Hautes Études prowadził seminarium z papirologii prawniczej oraz historii praw antycznych. Od 1979 do 2011 prowadził wykłady z historii judaizmu na Wolnym Uniwersytecie w Brukseli, był członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk (od 1997)[2], członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, Akademii Ateńskiej oraz Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie[3]. W uznaniu zasług w rozwijaniu polsko-francuskiej współpracy w 2002 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP[4].
Był członkiem Komitetu Redakcyjnego „Czasopisma Prawno-Historycznego”[5].