Józef Maria Morawski

Obecnie Józef Maria Morawski stał się tematem ogólnego zainteresowania, który obejmuje wiele różnych aspektów, a jego implikacje wywarły znaczący wpływ na społeczeństwo. Od wpływu na kulturę popularną po znaczenie w nauce i technologii, Józef Maria Morawski wywołał ciągłą debatę i wzbudził zainteresowanie ludzi w każdym wieku i o każdym pochodzeniu. W tym artykule zbadamy różne aspekty Józef Maria Morawski i przeanalizujemy jego znaczenie w różnych kontekstach, zapewniając kompleksowy przegląd, który pozwoli czytelnikom zrozumieć jego znaczenie i możliwe konsekwencje w dzisiejszym świecie.

Józef Maria Morawski
Data i miejsce urodzenia

29 grudnia 1888
Wrocław

Data i miejsce śmierci

wrzesień 1939
Warszawa

profesor nauk filologicznych
Specjalność: filologia romańska
Alma Mater

Katolicki Uniwersytet w Lowanium

Habilitacja

1920
Uniwersytet Jagielloński

Profesura

1926

Polska Akademia Umiejętności
Status

członek krajowy czynny

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet Jagielloński
Uniwersytet Poznański

Odznaczenia
Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Komandor Orderu Korony Włoch

Józef Maria Eugeniusz Dzierżykraj-Morawski herbu własnego[1] (ur. 29 grudnia 1888 we Wrocławiu, zm. wrzesień 1939 w Warszawie[2]) – polski filolog romański.

Życiorys

Syn Józefa i Emilii z domu Stuhlik. Ukończył gimnazjum św. Macieja w rodzinnym mieście. Licencjat uzyskał na belgijskim uniwersytecie w Lovanium, a doktorat z historii literatury na francuskim uniwersytecie w Paryżu. W 1920 uzyskał tytuł docenta filologii romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1921 był zastępcą profesora, a w roku 1926 został profesorem Uniwersytetu Poznańskiego. Od roku 1933 członek Polskiej Akademii Umiejętności. Prócz wielu rozpraw i artykułów wydał szereg większych dzieł z zakresu badań literatury romańskiej i polono-romanistycznej.

Odznaczony francuskim krzyżem kawalerskim[3] i krzyżem oficerskim (1938)[4] Orderu Legii Honorowej i krzyżem komandorskim Orderu Korony Włoskiej.

Zginął podczas II wojny światowej w czasie bombardowania Warszawy[2].

Przypisy

  1. Józef Maria Eugeniusz Dzierżykraj-Morawski z Chomęcic h. Drogosław (Nałęcz) , www.sejm-wielki.pl .
  2. a b Język polski, kwiecień 1945 (pol.).
  3. Stanisław Łoza (red.): Czy wiesz kto to jest?. Warszawa: Wydawnictwo Głównej Księgarni Wojskowej, 1938, s. 501.
  4. Kronika kulturalna. Odznaczenie uczonych polskich. „Warszawski Dziennik Narodowy”, s. 5, Nr 50B z 20 lutego 1938. 

Bibliografia