Obecnie Józef Szczublewski to temat, który przykuł uwagę wielu ludzi na całym świecie. Wraz z postępem technologii i globalizacją Józef Szczublewski stał się kwestią o uniwersalnym znaczeniu, wpływającą na różne sektory społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, zawodowym czy społecznym, Józef Szczublewski wywołał szeroką debatę i wzbudził zainteresowanie zarówno ekspertów, jak i fanów. W tym artykule dokładnie zbadamy wpływ Józef Szczublewski i omówimy jego konsekwencje dla naszego codziennego życia. Od swoich początków do obecnej ewolucji, Józef Szczublewski reprezentuje istotne zjawisko, które zasługuje na pełne zrozumienie.
Józef Szczublewski (ur. 13 stycznia 1919 w Oberhausen; zm. 3 października 2013 w Warszawie[1]) – profesor, polski teatrolog.
Urodził się w Niemczech (emigracja zarobkowa rodziców). W 1920 wrócił do Polski i osiadł w Smolicach k. Kobylina. W latach 1930–1938 uczył się w Gimnazjum Męskim w Ostrowie Wielkopolskim. W latach ostrowskich czynny literacko, publikował w Orędowniku Ostrowskim, gimnazjalnym Promieniu, Posłańcu Niedzielnym. II wojnę światową spędził w większości w Ostrowie. Po wojnie publikował w Głosie Ostrowskim felietony pod pseudonimami „Sęk” i „Józef Marcin”.
W 1950 ukończył studia socjologiczne na Uniwersytecie Warszawskim, tytuł doktora otrzymał za książkę Żywot Osterwy. W latach 1964–1981 dyrektor Muzeum Teatralnego w Warszawie. Wieloletni współpracownik "Pamiętnika Teatralnego".
Postanowieniem prezydenta Lecha Wałęsy z dnia 4 maja 1995 roku, za wybitne zasługi w upowszechnianiu kultury, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.