Język oromo

Dziś zagłębiamy się w fascynujący świat Język oromo, temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy jest to postać historyczna, zjawisko kulturowe czy ważna data, Język oromo pozostawił niezatarty ślad we współczesnym społeczeństwie. W tym artykule dokładnie zbadamy różne aspekty Język oromo, od jego początków po dzisiejsze skutki. Przygotuj się na podróż pełną odkryć i poznania Język oromo, tematu, który niewątpliwie nigdy nie przestanie Cię zaskakiwać.

Afaan Oromoo
Obszar

Etiopia

Liczba mówiących

ok. 25 mln

Pismo/alfabet

łacińskie

Klasyfikacja genetyczna
Kody języka
ISO 639-1 om
ISO 639-2 orm
ISO 639-3 orm
IETF om
Glottolog nucl1736
Ethnologue orm
GOST 7.75–97 орм 522
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata
Wikipedia w języku oromo
Słownik języka oromo
w Wikisłowniku
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.

Język oromo (język oromski, język galla) – najważniejszy język kuszycki wielkiej rodziny języków afroazjatyckich. Posługuje się nim około 25 mln użytkowników, głównie w Etiopii.

Dzieli się na kilka dialektów, z czego najważniejszy jest dialekt oromski środkowo-zachodni (ok. 9 mln użytkowników), używany także w Egipcie.

Język oromo służy obok urzędowego języka amharskiego jako ponadetniczny język handlowy w Etiopii, jest też nauczany w szkołach i używany w lokalnych mediach.

Bibliografia

  • Andrzej Zaborski, Mohammed Ali. Handbook of the Oromo language. Zakład Narodowy im. Ossolińskich: Wrocław, 1990.