Jacek Swakoń

We współczesnym świecie Jacek Swakoń stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy chodzi o wpływ na zdrowie, gospodarkę, środowisko czy kulturę, Jacek Swakoń przyciągnął uwagę zarówno ekspertów, jak i obywateli. W miarę jak wkraczamy w XXI wiek, znaczenie zrozumienia i zajęcia się Jacek Swakoń staje się coraz bardziej naglące. W tym artykule podjęto próbę zbadania różnych aspektów Jacek Swakoń, przeanalizowania jego przyczyn, konsekwencji i możliwych rozwiązań. Poprzez podejście multidyscyplinarne ma na celu rzucić światło na kwestię, która nie tylko wpływa na nasze życie na poziomie indywidualnym, ale ma także reperkusje na dużą skalę dla społeczeństwa jako całości.

Jacek Swakoń
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

21 stycznia 1963
Częstochowa

Zawód, zajęcie

polityk, związkowiec

Alma Mater

Politechnika Wrocławska

Stanowisko

poseł na Sejm III kadencji (1997–2001), senator VII kadencji (2007–2011)

Odznaczenia
Krzyż Wolności i Solidarności

Jacek Swakoń (ur. 21 stycznia 1963 w Częstochowie) – polski polityk, związkowiec, poseł na Sejm III kadencji, senator VII kadencji.

Życiorys

Syn Zdzisława i Stanisławy, brat Wojciecha. Ukończył w 1986 studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej. W drugiej połowie lat 80. pracował w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Legnicy. Działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów i Duszpasterstwie Ludzi Pracy, wydawał niezależne pisma „Na indeksie” i „Gazeta Lubińska”. W 1989 wstąpił do „Solidarności”. W latach 1990–1998 był wiceprzewodniczącym, następnie przewodniczącym zarządu regionu związku – Zagłębie Miedziowe. W latach 1997–2001 pełnił funkcję posła III kadencji, wybranego z listy Akcji Wyborczej Solidarność. W 2001 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję. Do 2002 był członkiem Ruchu Społecznego AWS. Po zakończeniu pracy w Sejmie podjął pracę na kierowniczych stanowiskach w spółkach powiązanych z KGHM. Wrócił też do działalności w NSZZ „S” jako regionalny koordynator do spraw rozwoju związku.

W wyborach parlamentarnych w 2007 z ramienia Platformy Obywatelskiej został wybrany na senatora w okręgu legnickim, uzyskując 134 680 głosów. W styczniu 2011 przeszedł do ugrupowania Polska Jest Najważniejsza[1]. W wyborach w tym samym roku bez powodzenia kandydował do Sejmu[2]. W grudniu 2013, w wyniku decyzji o rozwiązaniu PJN, zajął się tworzeniem legnickich struktur partii Polska Razem Jarosława Gowina[3]. W 2014 zasiadł w zarządzie wojewódzkim tej partii, był także jej kandydatem na liście PiS do sejmiku dolnośląskiego[4]. W listopadzie 2017 jego partia przekształciła się w Porozumienie.

Odznaczenia

W 2015 otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności[5].

Przypisy

Bibliografia