Jacques Loew

Wygląd przypnij ukryj Jacques Loew
ilustracja
Kraj działania

Francja

Data i miejsce urodzenia

31 sierpnia 1908
Clermont-Ferrand

Data i miejsce śmierci

14 lutego 1999
Échourgnac

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Inkardynacja

dominikanie

Prezbiterat

1939

Jacques Loew (ur. 31 sierpnia 1908 w Clermont-Ferrand, zm. 14 lutego 1999 w Echourgnac we Francji) – francuski dominikanin, prekursor ruchu Księży-robotników, duszpasterz środowisk robotniczych, misjonarz.

Życiorys

Urodził się w rodzinie niewierzącej. Ukończył studia prawnicze, nawrócił się i w 1934 wstąpił do zakonu dominikańskiego. W 1939 przyjął święcenia kapłańskie, a w 1941 został przez przełożonych wysłany do Marsylii w celu bliższego poznania życia robotników. Chociaż nie było początkowo takiego planu, zaczął tam pracować jako doker. Jego posługa dała przykład innym księżom, którzy łączyli kapłaństwo z pracą fizyczną, zainspirowała też o. René Voillaume do nadania nowego kształtu zgromadzeniu Małych Braci Jezusa. Wśród osób, które odwiedziły go w Marsylii był także Karol Wojtyła (w 1947 w czasie pierwszej wizyty w Europie Zachodniej).

W 1954 podporządkował się wstrzymaniu przez Watykan eksperymentu księży-robotników. W 1955 założył w Tuluzie tzw. Misję Robotniczą Św. Piotra i Pawła (Mission Ouvrière Saints-Pierre-et-Paul), której celem była ewangelizacja w środowiskach robotniczych i formacja kapłanów o takim pochodzeniu. Był za nią odpowiedzialny do 1973. Pracował w tym czasie jako misjonarz w Brazylii i Afryce. W 1969 założył we Fryburgu tzw. Szkołę Wiary (Ecole de la Foi), ośrodek formacji animatorów wspólnot chrześcijańskich, którym kierował do 1981, równocześnie głosząc rekolekcje, konferencje, przede wszystkim w Brazylii. W 1971 głosił rekolekcje wielkopostne w Watykanie na zaproszenie papieża Pawła VI. Ostatnie lata życia, począwszy od 1981, spędził jako mnich w klasztorach w Citeaux, Tamie i Echourgnac.

W 1989 otrzymał Grand prix catholique de littérature.

Książki

Był autorem wielu książek, z których po polsku ukazały się:

Bibliografia

Kontrola autorytatywna (osoba):