Jakob Henle

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Jakob Henle. W całej historii Jakob Henle wywarł znaczący wpływ na różne aspekty społeczeństwa. Od wpływu na kulturę popularną po znaczenie w nauce i technologii, Jakob Henle odcisnął swoje piętno w niezliczonych obszarach. Idąc tym tropem, będziemy badać różne aspekty Jakob Henle, jego ewolucję w czasie, jego wpływ na współczesny świat i możliwe konsekwencje, jakie ma dla przyszłości. Dołącz do nas w tej podróży przez historię i wpływ Jakob Henle na nasze społeczeństwo.

Jakob Henle
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

19 lipca 1809
Fürth

Data i miejsce śmierci

13 maja 1885
Getynga

profesor nauk medycznych
Specjalność: anatomia, patologia
Alma Mater

Uniwersytet Fryderyka Wilhelma w Bonn

Doktorat

4 kwietnia 1832

Profesura

1840

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet w Zurychu
Uniwersytet w Heidelbergu
Uniwersytet w Getyndze

Odznaczenia
Order Królewski Maksymiliana za Naukę i Sztukę

Jakob Henle, właśc. Friedrich Gustav Jakob Henle (ur. 19 lipca 1809 w Fürth, zm. 13 maja 1885 w Getyndze) – niemiecki anatom i patolog, odkrywca tzw. pętli Henlego w nerce. Twórca anatomii i fizjologii nerek.

W latach 1827-1832 studiował w Bonn, gdzie 4 kwietnia 1832 obronił doktorat. W 1840 przeniósł się do Zurychu, aby zostać profesorem anatomii, a później także fizjologii. W 1841 opublikował swoją najważniejszą książkę Allgemeine Anatomie (Anatomia ogólna), która jest pierwszym systematycznym dziełem z zakresu histologii. W 1844 roku Henle opuścił Zurych i przeniósł się do Heidelbergu, aby wykładać anatomię, antropologię i fizjologię. W 1852 został wezwany do Getyngi, gdzie aż do śmierci pełnił funkcję profesora anatomii. W 1860 odznaczony został Orderem Maksymiliana.

Prowadził badania nad budową mikroskopijną tkanek i narządów, opisał rodzaje tkanki nabłonkowej i jej rozmieszczenie oraz budowę włosa.

Linki zewnętrzne