Jakub Cusmano

Obecnie Jakub Cusmano stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum ludzi. Jego wpływ zdołał przekroczyć granice i wywołać debaty i refleksje w różnych obszarach. Od ekspertów w tej dziedzinie po zwykłych obywateli, Jakub Cusmano przykuł uwagę wszystkich. Zjawisko to wzbudziło zainteresowanie naukowców, profesjonalistów i miłośników tematu, którzy starają się zbadać poza pozorami i dokładnie zrozumieć każdy aspekt związany z Jakub Cusmano. Na przestrzeni historii Jakub Cusmano wyznaczał kamienie milowe i przemiany, wpływające bezpośrednio lub pośrednio na różne aspekty naszego życia. W tym artykule dokładnie przeanalizujemy wszystko, co jest związane z Jakub Cusmano, aby zrozumieć jego znaczenie i znaczenie dzisiaj.

Błogosławiony
Jakub Cusmano
Giacomo Cusmano
prezbiter
Ilustracja
Błogosławiony Giacomo Cusmano.
Data i miejsce urodzenia

15 marca 1834
Palermo

Data śmierci

14 marca 1888

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

30 października 1983
bazylika św. Piotra na Watykanie
przez Jana Pawła II

Wspomnienie

14 marca

Jakub Cusmano, właśc. wł. Giacomo Cusmano (ur. 15 marca 1834 w Palermo, zm. 14 marca 1888) – włoski zakonnik (S.d.P) i prezbiter, założyciel zgromadzeń zakonnych, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego.

Jako dziecko uczęszczał do jezuickiego Collegio Massimo, następnie studiował medycynę by w 1855 roku otrzymać doktorat z medycyny[1]. Jako lekarz zajmował się głównie biednymi. W dniu 22 grudnia 1860 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

Jakub Cusman założył męskie zgromadzenie Misjonarzy Sług Ubogich oraz żeńskie - Sióstr Sług Ubogich[2] (łac. Congregatio Missionariorum Servorum Pauperum).

Zmarł 14 marca 1888 roku w opinii świętości.

Beatyfikował go papież Jan Paweł II 30 października 1983 roku[2].

Zobacz też

Przypisy

  1. Jakub / Imieniny /Deon.pl , deon.pl (pol.).
  2. a b Błogosławieni Jana Pawła II , papiez.wiara.pl (pol.).