Jakub Tugendhold

Dziś Jakub Tugendhold to temat, który budzi duże zainteresowanie i debatę w różnych obszarach społeczeństwa. Znaczenie Jakub Tugendhold wzrosło w ostatnich latach, ponieważ coraz więcej osób jest zainteresowanych zdobyciem większej wiedzy o nim/niej, jego cechach charakterystycznych, jego wpływie i wpływie na różne aspekty codziennego życia. Z różnych perspektyw Jakub Tugendhold był przedmiotem badań, analiz i refleksji, co pozwoliło nam lepiej zrozumieć jego znaczenie i zastosowania w różnych kontekstach. W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Jakub Tugendhold, badając jego znaczenie i wpływ na nasze obecne społeczeństwo.

Jakub Tugendhold
Data urodzenia

1794

Data i miejsce śmierci

22 kwietnia 1871
Warszawa

Miejsce spoczynku

cmentarz żydowski
w Warszawie

Zawód, zajęcie

działacz społeczny

Grób Jakuba Tugendholda

Jakub Tugendhold (ur. 1794, zm. 22 kwietnia 1871 w Warszawie) – polski działacz społeczny i oświatowy żydowskiego pochodzenia. Przedstawiciel haskali.

Życiorys

W 1817 zorganizował pierwsze szkoły elementarne dla dzieci żydowskich w stolicy. W latach 1853–1863 był dyrektorem Warszawskiej Szkoły Rabinów.

Sekretarz Komitetu Cenzury Ksiąg i Pism Hebrajskich w Królestwie Polskim.

Został pochowany na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie (kwatera 1, rząd 1)[1].

Był bratem Teofila Tugendholda[2].

Przypisy

  1. Jan Jagielski: Cmentarze m. st. Warszawy. Cmentarze żydowskie. Warszawa: Rokart, 2003. ISBN 978-83-916419-3-4.
  2. Aneta Stawiszyńska, Teofil Abraham Tugendhold. Szekspirolog w aptekarskim kitlu, „Kronika miasta Łodzi” 2019, nr 3, s. 156–166.

Bibliografia

Linki zewnętrzne