Jan Bohuszewicz

Dziś Jan Bohuszewicz to temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Dzięki swojemu znaczeniu w sferze społecznej, politycznej, kulturalnej i ekonomicznej Jan Bohuszewicz stał się stałą obecnością w naszym życiu. Czy to poprzez postęp technologiczny, zmiany w polityce rządu, czy po prostu jego wpływ na sposób, w jaki współdziałamy ze sobą, Jan Bohuszewicz nadal jest tematem zainteresowania i debaty. W tym artykule zbadamy wpływ i znaczenie Jan Bohuszewicz w dzisiejszym społeczeństwie oraz to, jak jego wpływ ukształtował naszą teraźniejszość i przyszłość.

Jan Bohuszewicz
Ilustracja
Cyprysy na stoku pagórka 1931
Data i miejsce urodzenia

7 lipca 1878
Mława

Data i miejsce śmierci

13 lutego 1935
Santa Margherita Ligure, Włochy

Zawód, zajęcie

malarz

Jan Bohuszewicz (ur. 7 lipca 1878 w Mławie, zm. 13 lutego 1935 w Santa Margherita Ligure, Włochy) – polski malarz.

Życiorys

Naukę rysunku i malarstwa pobierał u Józefa Rapackiego w Warszawie. Brał czynny udział w walkach podczas rewolucji w 1905, a następnie aby uniknąć represji wyjechał do Zakopanego. Ze względów zdrowotnych zamieszkał w Genui we Włoszech, skąd wyruszał w liczne podróże artystyczne m.in. do Wenecji, Ligurii, Chioggi i Piemontu. Polskę odwiedził w 1920 podczas wystawy indywidualnej jego prac w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Dwa lata później jego twórczość prezentowano w Paryżu w Association „France-Pologne”, wystawiono wówczas ok. pięćdziesięciu prac.

Twórczość

Posługiwał się techniką olejną, w jego sposobie tworzenia zauważalny jest wpływ impresjonizmu. Stosował jasne i łagodne kolory, którym towarzyszyła gra świateł, używał barwnych plam o prostej kompozycji bez konturów. Jan Bohuszewicz był pejzażystą, początkowo były to krajobrazy typowe dla malarstwa polskiego, następnym etapem były widoki Włoch i studia paryskie. Jednym z ulubionych tematów były studia kobiet w plenerze i widoki kwietnych łąk. Ponadto uwieczniał motywy architektoniczne, weduty i widoki włoskich portów.

Najliczniejszą w Polsce kolekcję obrazów Jana Bohuszewicza posiada Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Regionalne w Siedlcach.

Przypisy

Bibliografia