Jan Kazimierz Tatarkiewicz

Znaczenie tematu Jan Kazimierz Tatarkiewicz jest od dawna przedmiotem dyskusji w kręgach akademickich i zawodowych. Wraz z postępem technologii oraz zmianami w kulturze i społeczeństwie coraz ważniejsze staje się dogłębne zrozumienie i analiza Jan Kazimierz Tatarkiewicz. W całej historii Jan Kazimierz Tatarkiewicz był tematem powracającym w różnych kontekstach i dyscyplinach, demonstrując jego znaczenie i wpływ na życie codzienne. W tym artykule zbadamy różne aspekty Jan Kazimierz Tatarkiewicz, od jego pochodzenia i ewolucji po jego obecne implikacje i znaczenie dla przyszłości.

Jan Kazimierz Tatarkiewicz
Ilustracja
Jan Kazimierz Tatarkiewicz
Data i miejsce urodzenia

28 września 1843
Warszawa

Data i miejsce śmierci

2 grudnia 1891
Warszawa

Zawód

aktor, reżyser, kompozytor

Współmałżonek

Zofia Julia Thiess

Lata aktywności

1860–1863, 1866–1891

Zespół artystyczny
Warszawskie Teatry Rządowe

Jan Kazimierz Tatarkiewicz (ur. 28 września 1843 w Warszawie, zm. 2 grudnia 1891 tamże) – polski aktor, reżyser, kompozytor.

Życiorys

Urodził się 28 września 1843 w Warszawie w rodzinie Stanisława, chirurga, i jego żony Weroniki z Kamińskich. Ukończył Gimnazjum Realne w Warszawie. Uczył się w warszawskiej szkole dramatycznej, ja są również informację, że wiedzę aktorską zdobywał na prywatnych kursach u Jana Chomanowskiego i Anastazego Trapszy. W 1860 debiutował w zespole Juliusza Pfeiffera w Radomiu lub Kielcach. Grał w krakowskim teatrze do 1863, kiedy zaczął pracować w magistracie warszawskim.

W 1866 został zaangażowany do Warszawskich Teatrów Rządowych i grał na scenie warszawskiej do końca życia. W 1878 zakończył granie i zajął się reżyserowanie dramatu i komedii. W maju 1891 obchodził jubileusz dwudziestu pięciu lat pracy na w teatrach warszawskich — z tej okazji zagrał Armanda w „Damie kameliowej”, gdzie w tytułowej roli wystąpiła Helena Modrzejewska. Jan Tatarkiewicz był uzdolniony muzycznie oraz komponował muzykę do wielu wystawianych sztuk. Według zachowanych relacji na scenie prezentował się efektownie, był wysokiego wzrostu, szczupły, dystyngowany, ładnie zbudowany. Grywał najczęściej role amantów, w których zdobył sobie uznanie.

Ożenił się z Zofią Julią Thiess i mieli czworo dzieci: Zofię, Marię, Julię i Władysława[1]. Zmarł 2 grudnia 1891 i pochowany jest na cmentarzu powązkowskim w Warszawie (kwatera 34-1-31).

Przypisy

  1. Jan Kazimierz Tatarkiewicz , M.J. Minakowski: Wielka Genealogia Minakowskiego .

Bibliografia