Jan Rufus z Majumy

W dzisiejszym świecie Jan Rufus z Majumy jest tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum ludzi. Niezależnie od tego, czy jest to kwestia polityczna, społeczna, naukowa czy rozrywkowa, Jan Rufus z Majumy przykuwa uwagę osób w każdym wieku i o każdym pochodzeniu. Dzięki bogatej i zróżnicowanej historii Jan Rufus z Majumy pozostaje dziś przedmiotem dyskusji i debat. W tym artykule zbadamy różne aspekty Jan Rufus z Majumy i jego wpływ na współczesne społeczeństwo, a także implikacje, jakie ma na przyszłość.

Jan Rufus z Majumy (V/VI wiek) – biskup Majumy koło Jerozolimy, grecki pisarz. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 477 z rąk Piotra Fullo – patriarchy Antiochii. W 488 roku opuścił wraz z nim Antiochię. Biskupem Majumy został po śmierci Piotra Iberyjskiego, którego spotkał około roku 479 i z którym przebywał, aż do jego śmierci.

Jest autorem dzieła w języku syryjskim pod tytułem Pleroforie. Fragmenty tego pisma zachowały się również w języku koptyjskim. To, podzielone na 89 rozdziałów dzieło zawiera argumenty przeciw Soborowi Chalcedońskiemu ujęte w formie wizji i opowieści o cudach. Jan Rufus jest również autorem pisma o śmierci Teodozjusza z Jerozolimy. Przypisuje się mu także anonimowy Żywot Piotra Iberyjskiego.

Bibliografia