Jan Rymarczyk

W dzisiejszym świecie Jan Rymarczyk to temat, który budzi zainteresowanie i debatę we wszystkich obszarach. Niezależnie od tego, czy chodzi o politykę, technologię, naukę czy kulturę, Jan Rymarczyk jest kluczowym elementem, który bezpośrednio wpływa na sposób, w jaki żyjemy, myślimy i odnosimy się do siebie. W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Jan Rymarczyk, badając jego znaczenie, implikacje i rolę w rozwoju dzisiejszego społeczeństwa. Poprzez szczegółową analizę i multidyscyplinarne podejście staramy się rozwikłać tajemnice i wyzwania, jakie stwarza Jan Rymarczyk, otwierając w ten sposób nowe drzwi do wiedzy i stymulując głęboką refleksję nad jego znaczeniem i wpływem na współczesny świat.

Jan Rymarczyk
Data i miejsce urodzenia

2 września 1944
Bieńkówka

Profesor nauk ekonomicznych
Specjalność: międzynarodowe stosunki gospodarcze, organizacja i technika handlu zagranicznego
Alma Mater

Wyższa Szkoła Ekonomiczna we Wrocławiu

Profesura

16 grudnia 1996

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Jan Rymarczyk (ur. 2 września 1944 w Bieńkówce) – polski ekonomista, nauczyciel akademicki i samorządowiec, profesor nauk ekonomicznych.

Życiorys

W 1967 ukończył studia w Wyższej Szkole Ekonomicznej we Wrocławiu. Od połowy lat 70. zawodowo związany z tą uczelnią (działającej następnie jako Akademia Ekonomiczna, a od 2008 jako Uniwersytet Ekonomiczny), uzyskiwał na niej stopnie doktora i doktora habilitowanego. W 1996 otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych. Został kierownikiem Katedry Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych na Wydziale Nauk Ekonomicznych macierzystej uczelni. Objął też stanowisko profesora w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Był także wykładowcą na Westfalskim Uniwersytecie Wilhelma w Münsterze.

Odbywał staże naukowe m.in. w Berlinie i Londynie oraz w Stanach Zjednoczonych. Opublikował jako autor i współautor około 150 prac naukowych[1].

Zajął się też prowadzeniem firmy doradczej, w 2004 był sekretarzem rady nadzorczej KGHM Polska Miedź S.A. Wieloletni działacz Stowarzyszenia „Ordynacka”[2].

Należał do Sojuszu Lewicy Demokratycznej, z ramienia którego 2002 i 2006 z ramienia był wybierany na radnego sejmiku dolnośląskiego (ponadto w 2001 i 2005 bez powodzenia kandydował do Sejmu, a w 2004 w wyborach uzupełniających do Senatu[3]). W III kadencji sejmiku pełnił przez ponad rok funkcję wiceprzewodniczącego. Odszedł z SLD, a w lipcu 2008 został członkiem klubu radnych Platformy Obywatelskiej[4]. Nie uzyskał reelekcji w 2010.

Odznaczenia

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim (1998)[5] i Oficerskim (2005)[6] Orderu Odrodzenia Polski.

Wybrane publikacje

  • Handel zagraniczny. Organizacja i technika (red.), 2000.
  • Internacjonalizacja i globalizacja przedsiębiorstwa, 2004.
  • Internacjonalizacja przedsiębiorstwa, 1996.
  • Międzynarodowe stosunki gospodarcze (red.), 2006.
  • Migracja siły roboczej do krajów EWG i jej konsekwencje społeczne, 1986.
  • Stabilizacja globalnych rynków finansowych, 2003.
  • Biznes międzynarodowy, 2012.

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne