Jan Warenycia

W dzisiejszym świecie Jan Warenycia jest tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona odbiorców. Od jego początków po wpływ na społeczeństwo, Jan Warenycia był przedmiotem badań i debat w różnych obszarach. Z biegiem czasu Jan Warenycia ewoluował i dostosował się do zmian, utrzymując swój wpływ na różne aspekty codziennego życia. W tym artykule zbadamy znaczenie Jan Warenycia, analizując jego różne wymiary i znaczenie we współczesnym świecie. Poprzez kompleksową analizę będziemy starali się lepiej zrozumieć znaczenie Jan Warenycia i jego wpływ na nasze społeczeństwo.

Jan Stefan Warenycia (ur. 1950) – polski reżyser radiowy. W przeszłości – aktor teatralny. Zagrał w dwóch sztukach reżysera Andrzeja Rozhina: w 1970 roku Obcego, w 1974 roku – Dworaka w sztuce Życie jawą. Jest autorem trzech książek: Amnezja, Benefis, Bąbel, czyli Powrót posła. Od 1981 roku pracował w Teatrze Polskiego Radia, reżyserował słuchowiska oraz dramaty. Od 1994 roku reżyseruje słuchowisko „W Jezioranach”.

Nagrody i odznaczenia
1997: nagroda Wydawnictwa Gutenberg-Print za reżyserię słuchowiska Odejście głodomora Tadeusza Różewicza wręczona na Festiwalu Słuchowisk Polskiego Radia w Bolimowie
2005: nagroda za reżyserię słuchowiska Matka Witkacego na V Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TVP „Dwa teatry” w Sopocie
2010: Złoty Mikrofon Polskiego Radia[1]
2015: Srebrny Krzyż Zasługi[2]

Przypisy

  1. Jan Warenycia, Encyklopedia teatru polskiego (autorzy) .
  2. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 lipca 2015 r. o nadaniu orderów i odznaczeń. (M.P. z 2015 r. poz. 889).