Jannu

W tym artykule szczegółowo zbadamy Jannu, temat/osobę/datę, który w ostatnich latach przyciągnął uwagę i zainteresowanie wielu osób. Jannu był przedmiotem debaty, badań i badań, a jego wpływ na społeczeństwo/modę/zdrowie był znaczący. W tym artykule przeanalizujemy najważniejsze aspekty Jannu, od jego powstania do obecnej ewolucji, a także zbadamy jego wpływ w różnych obszarach. Poprzez różne punkty widzenia i opinie ekspertów staramy się zapewnić kompleksowe i szczegółowe spojrzenie na Jannu, w celu wzbogacenia wiedzy i zrozumienia tego tematu/osoby/daty.

Jannu
Ilustracja
Jannu (widok od strony południowej)
Państwo

 Nepal

Położenie

Taplejung

Pasmo

Himalaje

Wysokość

7710 m n.p.m.

Wybitność

1035 m

Pierwsze wejście

28 kwietnia 1962
R. Paragot, P. Kellar, R. Demaison, S.G. Mitchu

Położenie na mapie Nepalu
Mapa konturowa Nepalu, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Jannu”
Ziemia27°40′58″N 88°02′45″E/27,682778 88,045833

Jannu lub Phoktanglungma – siedmiotysięcznik w Nepalu w paśmie Himalajów. Należy do masywu Kanczendzongi. Od północy ma charakterystyczną, wielką pionową ścianę wysokości około 3000 metrów. Jest ona podzielona na 3 (wszystkie kilometrowej wysokości) odcinki o różnej naturze: skalny filar, następnie sekcja skalno-lodowa i pionowe urwisko górskie[1].

Szczyt jest 32. szczytem Ziemi co do wysokości.

Pierwszego wejścia na szczyt dokonali 28 kwietnia 1962 r. Robert Paragot, Paul Kellar, René Desmaison z Francji oraz Szerpa Gyalzen Mitchu. Dzień później na szczycie stanęli kolejni dwaj Francuzi: Jean Ravier, Lionel Terray oraz Szerpa Wangdi.

23 maja 1981 r. szczyt zdobyli Leonard Divald, Ivan Vozárik i Róbert Gálfy - członkowie wyprawy czechosłowackiej, którą kierował Adam Blažej.[2]

Północna ściana Jannu
Widok na Jannu od zachodu

Przypisy

  1. Jannu. . .
  2. Šimko Jožo: 60 horolezeckých týždňov vo Vysokých Tatrách, w: "Krásy Slovenska" R. LXI, nr 8/84, s. 12

Bibliografia