Janusz Koryl

Wygląd przypnij ukryj Janusz Koryl
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

4 listopada 1962
Rzeszów

Zawód, zajęcie

nauczyciel

Faksymile

Janusz Koryl (ur. 4 listopada 1962 roku w Rzeszowie) – polski prozaik i poeta.

Życiorys

Od 1978 mieszka w Rzeszowie. W 1985 ukończył filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie i przez 10 lat pracował jako polonista w II Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie. Później zajmował się dziennikarstwem. W rzeszowskim Oddziale Telewizji Polskiej realizował dwa autorskie programy: „Telewizjer Literacki” i „Ulice Rzeszowa”. Pisywał reportaże i przeprowadzał wywiady dla „Super Nowości” i „Wiadomości Podkarpackich”. Od 2001 do 2003 pełnił funkcję rzecznika prasowego wojewody podkarpackiego. Obecnie pracuje jako urzędnik w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

Jako poeta debiutował w roku 1985 zbiorem wierszy „Uśmierzanie źródeł”. Później publikował następne tomy poezji, m.in. „Dyktando”, „Mieszkam w sercu ptaka”, „Klęski”, „Daleko i blisko”, „Kłopoty z nicością”, „Do czego służy niebo”, „Siatka na motyle”, „Spacer po linie”. Jest autorem tomu reportaży „Obłoki za kratami”, jak również powieści "Zegary idą do nieba", „Śmierć nosorożca” i „Pechowiec”. Swoje utwory publikował na łamach wielu pism literackich, m.in. „Twórczości”, „Miesięcznika Literackiego”, „Poezji”, „Życia Literackiego”, „Regionów”, „Akcentu”, „Tygodnika Kulturalnego”, „Metafory”, „Frazy”, „Nowej Okolicy Poetów”. Jako recenzent i krytyk literacki współpracował m.in. z „Nowymi Książkami”, „Życiem Literackim”, „Odrą”, „Polonistyką”, „Twórczością”, „Okolicami”.

W literaturze najbardziej ceni rzetelność, odkrywczość i umiejętność interesującej narracji. Za swoje pisarskie motto uważa opinię Gabriela Garcii Márqueza: „Każda dobra powieść powinna być poetyckim przetworzeniem rzeczywistości”.

Nagrody i wyróżnienia

Bibliografia

Recenzje, adaptacje, współautorstwo

Przypisy

  1. notka biograficzna na stronie webook.pl
  2. notka o autorze na stronie książki
  3. informacja w Polskiej Bibliografii Literackiej
  4. informacja w Polskiej Bibliografii Literackiej
  5. informacja w Polskiej Bibliografii Literackiej
  6. fragment artykułu
  7. III Konkurs Poetycki im. Jana Kulki - MDK , www.mdk.lomza.pl  .
  8. Protokół z posiedzenia komisji konkursowej
  9. relacja z konkursu
  10. XL Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Tadeusza Staicha rozstrzygnięty
Kontrola autorytatywna (osoba):