Janusz Koza

W dzisiejszym świecie Janusz Koza zyskał niespotykane dotąd znaczenie. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, zawodowym czy społecznym, Janusz Koza stał się tematem o niekwestionowanym znaczeniu. Od swoich początków do dzisiejszego wpływu Janusz Koza wywołał szeroką debatę i wzbudził zainteresowanie ekspertów z różnych dziedzin. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Janusz Koza, analizując jego wpływ na różne aspekty codziennego życia. Od konsekwencji ekonomicznych po rolę w dzisiejszym społeczeństwie, Janusz Koza stał się tematem zainteresowania badaczy, naukowców i ciekawskich. Na tych stronach będziemy zagłębiać się w znaczenie Janusz Koza i implikacje, jakie niesie ze sobą we współczesnym świecie.

Janusz Koza
Data i miejsce urodzenia

4 stycznia 1962
Kielce

Zawód, zajęcie

polityk, urzędnik

Alma Mater

Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Kielcach

Stanowisko

poseł na Sejm II i III kadencji (1991–1997)

Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi Medal „Pro Memoria”

Janusz Adam Koza (ur. 4 stycznia 1962 w Kielcach) – polski polityk, urzędnik, poseł na Sejm I i II kadencji, samorządowiec.

Życiorys

Ukończył w 1990 studia w Instytucie Historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. W latach 1991–1997 z ramienia Konfederacji Polski Niepodległej sprawował mandat posła I i II kadencji. Później działał w KPN-OP i Akcji Wyborczej Solidarność. W latach 1998–2002 był dyrektorem generalnym Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, który w 2001 zdobył tytuł „najbardziej przyjaznego urzędu administracji rządowej” w konkursie organizowanym przez szefa Służby Cywilnej.

W 2004 objął stanowisko sekretarza miasta Kielce. W 2006 został wybrany do sejmiku świętokrzyskiego jako jedyny radny z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Porozumienie Samorządowe Wojciech Lubawski. Cztery lata później uzyskał reelekcję z Komitetu Wyborczego Wyborców Porozumienie Samorządowe[1]. W 2011 kandydował do Senatu z ramienia KWW W. Lubawskiego – Senat dla Obywateli (związanego z Unią Prezydentów – Obywatele do Senatu), zajmując przedostatnie miejsce spośród 7 kandydatów[2]. W 2014 i 2018 ponownie zostawał radnym sejmiku (z listy Prawa i Sprawiedliwości, w ramach sojuszu Porozumienia Samorządowego z tą partią)[3][4]. W 2021 opuścił klub radnych PiS, co spowodowało utratę większości przez to ugrupowanie[5]. W 2022 został sekretarzem miasta Starachowice[6].

Uczestnik Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej na trasie Kraków – Kielce, odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (2000)[7] i Medalem Pro Memoria. Został przewodniczącym Stowarzyszenia Obywatelski Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kielcach.

Przypisy

Bibliografia