Janusz Smaza

Obecnie Janusz Smaza to temat, który przykuł uwagę wielu ludzi na całym świecie. Wywierając znaczący wpływ na różne dziedziny życia, Janusz Smaza wywołał bezprecedensową debatę, przyciągającą zarówno zwolenników, jak i krytyków. Ponieważ Janusz Smaza nadal zajmuje duże miejsce w świadomości zbiorowej, jego wpływ rozciąga się na wiele sektorów, od polityki po rozrywkę i od technologii po całe społeczeństwo. W tym artykule zbadamy różne aspekty Janusz Smaza, badając jego obecne znaczenie i potencjalny wpływ na przyszłość.

Janusz Stefan Smaza
Data i miejsce urodzenia

26 września 1956
Wadowice

Profesor
Alma Mater

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Doktorat

1993
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Habilitacja

2014 – konserwacja i restauracja dzieł sztuki
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie; Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki

Profesura

2021

Wykładowca, konserwator zabytków
Uczelnia

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Krzyż Zasługi Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Janusz Stefan Smaza (ur. 26 września 1956 w Wadowicach[1]) – polski konserwator dzieł sztuki, wykładowca akademicki, profesor doktor habilitowany[2], specjalista od konserwacji kamienia, pracownik Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Życiorys

Jest absolwentem Szkoły Kenara. W 1984 ukończył studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie[1]. Od 1984 pracuje na macierzystej uczelni[3] Tam w 1993 uzyskał stopień doktora[1]. W latach 1993–2000 był kierownikiem Katedry Konserwacji i Restauracji Rzeźby Kamiennej i Elementów Architektury, w latach 2000–2014 kierownikiem Pracowni Technologii Konserwatorskiej i Inwentaryzacji, od 2014 kierownikiem Pracowni Konserwacji i Restauracji Rzeźby Gipsowej i Sztukaterii na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki[3]. W 2014 uzyskał stopień doktora habilitowanego, w 2021 tytuł profesora w dziedzinie sztuki[2].

Prowadził prace m.in. na Cmentarzu Obrońców Lwowa[4], w kolegiacie św. Wawrzyńca w Żółkwi[5], kościele pw. św. Mikołaja w Kamieńcu Podolskim[6]. W latach 1995–2003 kierował grupą konserwatorów, która w ramach działalności Stowarzyszenia Wspólnota Polska dokonała rozpoznania, zabezpieczenia, konserwacji, lub restauracji zachowawczej kresowych zabytków[7].

Wybrane obiekty wyremontowane pod kierownictwem prof. Smazy

W 2013 powierzono mu prace przy nagrobku polskich artystów na cmentarzu Campo Verano[10].

Nagrody i Odznaczenia

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne