W tym artykule zagłębimy się w ekscytujący świat Janusz Szopa, temat, który na przestrzeni dziejów wzbudził zainteresowanie wielu ludzi. Janusz Szopa to temat szeroko badany i na przestrzeni lat napisano o nim wiele książek i artykułów. W tym artykule naszym celem jest zbadanie różnych aspektów Janusz Szopa, od jego pochodzenia po praktyczne zastosowania w życiu codziennym. Idąc tym tropem, dowiemy się czym jest Janusz Szopa, jakie są jego główne cechy i dlaczego ważne jest poświęcenie mu czasu i uwagi. Dodatkowo przeanalizujemy niektóre teorie i debaty, które pojawiły się wokół Janusz Szopa, a także ich wpływ na obecne społeczeństwo. Docelowo artykuł ten ma na celu przedstawienie kompleksowej i wzbogacającej wizji Janusz Szopa, tak aby czytelnik mógł poszerzyć swoją wiedzę i zrozumieć znaczenie tego tematu w dzisiejszym świecie.
![]() Janusz Szopa | |
Państwo działania | |
---|---|
Data i miejsce urodzenia |
6 stycznia 1948 |
dr hab. | |
Specjalność: matematyka | |
Uczelnia |
AWF Katowice |
Janusz Antoni Szopa (ur. 6 stycznia 1948 w Katowicach[1]) – polski matematyk, doktor habilitowany[2], profesor nadzwyczajny Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach[2], specjalista w zakresie stosowania metod matematycznych w naukach technicznych i zarządzaniu, a także w nauce o kulturze fizycznej.
W latach 1996–2002 był rektorem Politechniki Częstochowskiej[3], jest doktorem honoris causa i profesorem wizytującym tej uczelni.
Janusz Szopa jest także działaczem społecznym i współtwórcą jogi akademickiej.
Na dorobek naukowy Janusza Szopy składają się:
W pracy naukowej Janusz Szopa zajmował się:
W roku 1970 ukończył matematykę na Uniwersytecie Śląskim. Doktorat obronił w 1976 roku na Politechnice Śląskiej, a habilitował się w roku 1987 w Akademii Górniczo-Hutniczej[1].
Dziekan Wydziału Zarządzania Sportem i Turystyką, kierownik Zespołu Dydaktycznego Technik Relaksacyjnych i Jogi w AWF w Katowicach. Rektor, prorektor, dziekan, dyrektor Instytutu Matematyki i Informatyki, kierownik Zakładu Technik Relaksacyjnych i Jogi w Politechnice Częstochowskiej.
W latach 1994–1998 był członkiem Rady Miasta Częstochowy i uczestniczył w pracach Komisji Gospodarki oraz Komisji Rewizyjnej.
Jest promotorem zdrowego stylu życia, twórcą i kierownikiem kursów instruktora rekreacji ruchowej w oparciu o system ćwiczeń hatha jogi. Kursy te ukończyło przeszło 700 osób. Kieruje studiami podyplomowymi „Relaksacja i joga” w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Współtworzył program kształcenia terapeutów uzdrowiskowych.
Za swą działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001)[4] oraz Złotą Odznakę Ministra Sportu „Za Zasługi dla Sportu” (2005).
W latach 2013 i 2014 uzyskał dyplom Najlepszego Profesora Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.
W 2014 roku został nominowany w Plebiscycie 25-lecia organizowanym przez „Gazetę Wyborczą” do grona 25 osób najbardziej zasłużonych dla Częstochowy i regionu w ostatnim ćwierćwieczu[5].
W 2015 roku za swą działalność jako wolontariusz w Stowarzyszeniu Hospicjum „Dar Serca” oraz w Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom „Skrawek Nieba” otrzymał tytuł „Mecenas Pomocy Społecznej” miasta Częstochowy[6].
Janusz Szopa posiada międzynarodowe dyplomy nauczyciela jogi według metody Iyengara i Shivanandy i jest instruktorem relaksacji, jogi i kinezypsychoprofilaktyki.
Twórca programów nauczania oraz wykładowca technik relaksacyjnych, kinezypsychoprofilaktyki, jogi, psychosomatyki i zarządzania stresem w polskich i zagranicznych uczelniach wyższych oraz programu kształcenia terapeutów uzdrowiskowych.
Współorganizator i wykładowca programów europejskich, rządowych i samorządowych z zakresu rekreacji ruchowej dla osób w wieku dojrzałym. Od lat współpracuje z instytutami jogi oraz uczelniami indyjskimi.
Organizator i wykładowca kursów instruktorskich z zakresu rekreacji ruchowej w oparciu o system fizycznych ćwiczeń jogi. Wypromował około 1000 instruktorów rekreacji ruchowej (jest to tytuł zawodowy w dziedzinie kultury fizycznej) w specjalności hatha joga, kinezypsychoprofilaktyka lub fitness – ćwiczenia psychofizyczne. Współtwórca naukowo-badawczo-szkoleniowego częstochowsko-katowickiego centrum jogi oraz naukowych konferencji o jodze.
Kierownik studiów podyplomowych „Relaksacja i joga” na Wydziale Rehabilitacji AWF Warszawa, które ukończyło około 300 słuchaczy[7].
Autor i współautor 3 książek oraz około 75 publikacji naukowych i kilkunastu artykułów popularyzatorskich z zakresu jogi i jej zastosowań w profilaktyce zdrowia, a także około 120 artykułów z zakresu nauk technicznych i nauk o zarządzaniu.
Twórca sekcji jogi w Klubie Uczelnianym AZS Politechniki Częstochowskiej, Koła Naukowego Joga w AWF Katowice, współtwórca Stowarzyszenia Jogi Akademickiej (wiceprezes), Polskiego Stowarzyszenia Jogi Iyengara (wiceprezes 2003-2008) oraz innych organizacji zajmujących się promocją jogi.