W dzisiejszym świecie Jarosław Warzecha stał się tematem coraz większego zainteresowania dużej liczby osób. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie w historii, wpływ na kulturę popularną czy znaczenie w nauce, Jarosław Warzecha przykuł uwagę szerokiego spektrum populacji. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Jarosław Warzecha, od jego początków po dzisiejszą ewolucję, aby zapewnić pełną i wzbogacającą wizję tego tematu. Poprzez analizę, dane i odpowiednie zeznania ma na celu rzucić światło na Jarosław Warzecha i jego znaczenie w różnych kontekstach, dając czytelnikom głębszą i bardziej wnikliwą perspektywę na tę kwestię.
![]() | |
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Zawód, zajęcie |
dziennikarz, dramaturg, prozaik |
Odznaczenia | |
![]() ![]() |
Jarosław Jerzy Warzecha (ur. 28 kwietnia 1947 w Kutnie) – polski dziennikarz, dramaturg i prozaik.
Absolwent Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego (1972, pracę magisterską z pedagogiki społecznej napisał u prof. Aleksandra Kamińskiego) oraz Studium Scenariuszowego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi (1992).
Członek zwyczajny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Postanowieniem z 2006 odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi[2]. Laureat nagrody Świadek Historii (2022)[3].
Autor ponad 30 słuchowisk emitowanych w programach Polskiego Radia (słuchowiska zachowane w Centralnej Fonotece Polskiego Radia m.in. w reżyserii m.in. Andrzeja Pruskiego, Henryka Rozena) oraz ponad 300 tekstów w audycjach estradowych Polskiego Radia. Autor audycji literackich „Niedzielny Program Literacki” (1991-2007), felietonów „Obyczajnik polski i nie tylko”, „Wybrane z tygodnia”, „Widziane z Piotrkowskiej”. Autor cyklu audycji publicystyki społecznej i kulturalnej Salon (wywiady m.in. z: Janem Nowakiem-Jeziorańskim, Henrykiem Debichem, Janem Karskim, Leszkiem Moczulskim, Zofią Rysiówną, prof. Jerzym Eislerem, prof. Andrzejem Kunertem, gen. Stefanem Bałukiem, prof. Haliną Szwarc, gen. Kazimierzem Leskim, gen. Antonim Hedą, ks. gen. Adamem Franciszkiem Studzińskim).
Współpracował z tygodnikiem „Odgłosy”, gazetą „Nowy Świat”, tygodnikiem „Myśl Polska”, „Gazetą Polską”, Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi (1985–1987, scenariusze np. film Naturyści), TVP3 Łódź (cykl „Salon", film Punkt widzenia). Współautor wystaw (wraz z Mieczysławem Kucnerem) „Pejzaże łódzkie «Kwiatów Polskich»” w Muzeum Historii Miasta Łodzi, „Aleksander Fogiel – portret” – Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Laureat II Nagrody (Prezydenta Miasta Gdyni) za scenariusz słuchowiska Jest super (2005) w ogólnopolskim konkursie literackim „Polskie drogi do Wolności – 25 lat „Solidarności”[4].
W 2014 został członkiem Polski Razem Jarosława Gowina i był jej kandydatem w wyborach do Parlamentu Europejskiego[5]. Obecnie nie prowadzi działalności politycznej.
Ma status pokrzywdzonego IPN.
Mąż Małgorzaty (dziennikarki radiowej), ojciec Łukasza (dziennikarza)[6].