Jeanne Lanvin

W dzisiejszym świecie Jeanne Lanvin to temat, który przykuł uwagę milionów ludzi. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie historyczne, wpływ na społeczeństwo czy wpływ na kulturę popularną, Jeanne Lanvin stał się punktem zainteresowania i dyskusji w różnych obszarach. Od swojego powstania do ewolucji na przestrzeni czasu Jeanne Lanvin dał początek niezliczonym opiniom i argumentom, które wzbogaciły panoramę wiedzy na ten temat. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane ze zmienną Jeanne Lanvin, zagłębiając się w jej znaczenie, implikacje i prognozy na przyszłość.

Jeanne Lanvin
Jeanne-Marie Lanvin
Ilustracja
Portret Jeanne Lanvin namalowany w 1925 roku przez Clémentine Hélène Dufau
Data i miejsce urodzenia

1 stycznia 1867
Paryż

Data i miejsce śmierci

6 lipca 1946
Paryż

Zawód, zajęcie

projektantka mody

Narodowość

Francuzka

Rodzice

Bernard-Constant Lanvin, Sophie White

Strona internetowa

Jeanne-Marie Lanvin (ur. 1 stycznia 1867 w Paryżu, zm. 6 lipca 1946 w Paryżu) – francuska projektantka mody, założycielka domu mody sygnowanego jej imieniem i nazwiskiem[1].

Życiorys

Urodziła się 1 stycznia 1867 w Paryżu jako córka dziennikarza Bernarda-Constanta Lanvina i Sophie White, najstarsza z 11 dzieci[2]. Żyła w skrajnej nędzy, mimo wsparcia przyjaciela rodziny, Victora Hugo[1]. 13-letnia Lanvin przez sytuację ekonomiczną w domu była zmuszona pójść do pracy u krawcowej. Początkowo była traktowana jako tzw. dziewczyna na posyłki, lecz z czasem awansowała na stanowisko modystki, a następnie asystentki krawcowej[2].

W 1889 roku — mając 22 lata — otworzyła własną pracownię kapeluszy przy Rue de Faubourge St. Honore[3].

W 1895 roku Jeanne poślubiła włoskiego szlachcica Emilio Georgesa Henriego Di Pietro. Dwa lata później urodziła córkę Marguerite Marie-Blanche di Pietro[4], która stała się jej inspiracja i muzą. Widoczne jest między innymi w logo marki, gdzie dwie postaci matka i córka trzymają się za ręce autorstwa francuskiego ilustratora Paula Iribe(inne języki)[5]. Logotyp powstał na podstawie fotografii ukazującej Lanvin z małą Marguerite podczas imprezy przebieranej w 1907 roku, gdzie obie panie były ubrane w podobne stroje[3].

Widoczny logotyp domu mody Lanvin na metce (1979).
Suknia Cyclone z 1940 roku projektu Jeanne Lanvin powstała dla jej córki Marie-Blanche, hrabiny Jean de Polignac.

W 1909 roku powstaje dom mody Lanvin(inne języki)[6], oferujący ubrania dla kobiet, które charakteryzowały się prostotą, elegancją, a zarazem bogatym zdobieniem w postaci wstążek, naszywanych aplikacji oraz haftów. Znakiem rozpoznawczym domu mody Lanvin było wykorzystanie odcienia niebieskiego nazywanego Lanvin Blue, który powstał z inspiracji Jeanne freskiem Zwiastowanie autorstwa Fra Angelico[5].

Historycy mody podkreślają, że Lanvin nie należała do projektantek awangardowych, jednak zrywała z minimalizmem, który był wówczas modny, za sprawą kreacji Coco Chanel[2].

W 1908 roku powstała pierwsza kolekcja domu mody Lanvin dla dzieci, a rok później dla matek i córek[3]. W 1927 odbyła się premiera debiutanckiego zapachu perfum Arpège, który powstał z inspiracji Jeanne Lanvin podczas słuchania nauki gry na pianinie swojej córki[5].

Jeanne Lanvin zmarła w 1946 roku. Dom mody odziedziczyła wówczas jej córka Marguerite Marie-Blanche Polignac.

Przypisy

  1. a b Zarchiwizowana kopia. . .
  2. a b c Jeanne Lanvin (1867-1946) , The Business of Fashion, 30 sierpnia 2015 (ang.).
  3. a b c Joelle Diderich, Time Traveler: A History of Lanvin , WWD, 25 września 2014 (ang.).
  4. Lanvin, Jeanne - Jeanne-Marie Lanvin | Lasell University Fashion Collection , lasell.pastperfectonline.com .
  5. a b c Jeanne Lanvin: from Marguerite to Couture | European Fashion Heritage Association , fashionheritage.eu .
  6. Jeanne Lanvin biograhpy , Catwalk Yourself (ang.).

Linki zewnętrzne