Jerzy Bogaty

W dzisiejszym świecie Jerzy Bogaty to temat, który stale ewoluuje i budzi ogromne zainteresowanie społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie historyczne, wpływ na kulturę popularną czy wpływ na życie codzienne, Jerzy Bogaty zdołał przyciągnąć uwagę ludzi w każdym wieku i o każdym pochodzeniu. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty związane z Jerzy Bogaty, od jego powstania do dnia dzisiejszego, analizując jego znaczenie i wpływ na różne aspekty współczesnego życia. Dodatkowo zbadamy rolę, jaką odgrywa Jerzy Bogaty w dzisiejszym społeczeństwie i jak wpłynął na nasz sposób myślenia i działania. Dzięki dogłębnej i wszechstronnej analizie będziemy w stanie lepiej zrozumieć znaczenie Jerzy Bogaty i jego wpływ na otaczający nas świat.

Jerzy Bogaty
Ilustracja
Jerzy Bogaty
Wizerunek herbu
książę Bawarii-Landshut
Okres

od 1479
do 1 grudnia 1503

Dane biograficzne
Dynastia

Wittelsbachowie

Data urodzenia

15 sierpnia 1455

Data i miejsce śmierci

1 grudnia 1503
Ingolstadt

Ojciec

Ludwik IX Bogaty

Matka

Amalia Saska

Żona

Jadwiga Jagiellonka

Jerzy Bogaty niem. Georg der Reiche, Herzog von Bayern-Landshut (ur. 15 sierpnia 1455, zm. 1 grudnia 1503 w Ingolstadt) – od 1479 książę Bawarii-Landshut z rodu Wittelsbachów.

Był synem Ludwika IX Bogatego i Amalii Saskiej. Jerzy był jednym z najważniejszych sojuszników cesarza Maksymiliana I w jego wojnach w Szwabii, Szwajcarii, Geldrii i na Węgrzech.

W 1475 poślubił królewnę polską Jadwigę Jagiellonkę, córkę króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. Ich wesele w Landshut było jednym z najwspanialszych widowisk średniowiecznej Europy i jest do dzisiaj przedstawiane w tym mieście: Wesele w Landshut (niem.: Landshuter Hochzeit).[1]

Przyczyną śmierci Jerzego była marskość wątroby. Nie pozostawił męskiego potomka, a po jego śmierci jego księstwo pogrążyło się w długotrwałej wojnie sukcesyjnej.

Obraz wesela książęcego (1475) na ścianie tzw. sali wystawnej ratusza w Landshut
Obraz wesela książęcego (1475) na ścianie tzw. sali wystawnej ratusza w Landshut[2]
Witraż w ratuszu (Landshut) z Jerzym Bogatym i Jadwigą Jagiellonką

Przypisy

  1. Więcej o Landshuckim Weselu.
  2. Obraz przedstawia wóz księżnej Jadwigi Jagiellonki obok której, na koniu jedzie syn władcy Bawarii, Jerzy Bogaty. Malowidło powstało pod koniec XIX w. i zostało wykonane przez Augusta Spießa, Rudolfa Seitza, Ludwiga Löfftza und Konrada Weiganda