Jerzy Matusz

W tym artykule szczegółowo zbadamy Jerzy Matusz i przeanalizujemy jego wpływ w różnych kontekstach. Jerzy Matusz to temat, który w ostatnich latach przykuł uwagę wielu osób, a jego znaczenie stale rośnie. Od momentu pojawienia się Jerzy Matusz wywołał gorące debaty i wzbudził rosnące zainteresowanie jego badaniami. W miarę postępów w tym artykule będziemy badać znaczenie Jerzy Matusz w dzisiejszym społeczeństwie, a także jego implikacje w różnych obszarach. Zagłębimy się w jego pochodzenie, ewolucję i perspektywy na przyszłość, oferując kompleksowy i szczegółowy obraz Jerzy Matusz. Poprzez multidyscyplinarne podejście staramy się rzucić światło na ten temat i przedstawić wyczerpującą analizę, która pozwala nam lepiej zrozumieć jego znaczenie i wpływ na dzisiejszy świat.

Jerzy Matusz
Data i miejsce urodzenia

24 lutego 1957
Jarosław

Data i miejsce śmierci

28 lipca 1999
Brzezie

Burmistrz Jarosławia
Okres

od 19 czerwca 1994
do 28 lipca 1999

Przynależność polityczna

Akcja Wyborcza Solidarność

Poprzednik

Stanisław Hajnus

Następca

Jan Kazimierz Gilowski

Jerzy Matusz (ur. 24 lutego 1957 w Jarosławiu, zm. 28 lipca 1999 w Brzeziach) – polski samorządowiec, burmistrz Jarosławia.

Życiorys

Dorastał w rodzinnym mieście Jarosław. Podjął studia na Wydziale Metalurgicznym Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, które ukończył w 1982 z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuły inżyniera i magistra[1].

Po uzyskaniu dyplomu rozpoczął pracę w Pracowni Projektowej przy Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Wietlinie. Od września 1990 pracował w Oddziale Ochrony Środowiska Jarosławskiego Urzędu Rejonowego. Stamtąd, w czerwcu 1992, przeszedł do pracy w Wydziale Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Jarosławia.

W wyborach wyborach samorządowych 19 czerwca 1994, kandydując do rady gminy, uzyskał największą liczbę głosów (858), po czym został wybrany na burmistrza[2].

Za jego kadencji zadecydowano o budowie w Jarosławiu elektrowni gazowej, powstała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, a Jarosław z miasta znajdującego się w ostatniej pięćdziesiątce miast w Polsce pod względem uzyskiwanych dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca, stał się miastem, które znalazło się wśród 10 o największej dynamice wzrostu dochodów (w tej kategorii miast).

W maju 1998 wygłosił na rynku akt zawierzenia Jarosławia Sercu Jezusowemu.

Zginął 28 lipca 1999 w wypadku drogowym. Wracał wówczas z rodziną z wypoczynku na Sądecczyźnie do Jarosławia. W miejscowości Brzezie na trasie E-40 kierowany przez niego Opel Astra z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwny pas jezdni i zderzył się z nadjeżdżającym z naprzeciwka samochodem Iveco. Następnego dnia zmarła w bocheńskim szpitalu jego córka, 15-letnia Katarzyna Matusz, a po 13 dniach 9 sierpnia 1999 – w krakowskiej klinice żona, Henryka Matusz (ur. 1959)[3]. Druga córka, 17-letnia Barbara przeżyła wypadek, a trzecia córka, 19-letnia Iwona przebywała wówczas w innym miejscu. Jerzy, Henryka i Katarzyna Matuszowie zostali pochowani na Nowym Cmentarzu Komunalnym w Jarosławiu[4].

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne