Jerzy Pichelski

W świecie Jerzy Pichelski jest wiele rzeczy, które możemy eksplorować i odkrywać. Od swoich początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, Jerzy Pichelski był tematem ciągłego zainteresowania i wzbudzał ciekawość wielu ludzi. W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Jerzy Pichelski i zbadamy jego różne aspekty, od aspektów historycznych po dzisiejsze implikacje. Idąc tym tropem, odkryjemy, jak Jerzy Pichelski ewoluował w czasie i jak odcisnął swoje piętno na ludzkości. Przygotuj się na podróż pełną odkryć i poznania Jerzy Pichelski. Zacznijmy!

Jerzy Pichelski
Ilustracja
Pichelski na tylnej okładce czasopisma „Film” (nr 21 z 1947)
Data i miejsce urodzenia

27 listopada 1903
Saratów

Data i miejsce śmierci

5 września 1963
Warszawa

Zawód

aktor

Z Jadwigą Smosarską na Rynku Starego Miasta w Warszawie
Pichelski w filmie Szpieg w masce (1933)
Grób Jerzego Pichelskiego na cmentarzu Powązkowskim

Jerzy Pichelski (ur. 27 listopada 1903 w Saratowie, zm. 5 września 1963 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy.

Życiorys

Mąż aktorki Ireny Malkiewicz-Domańskiej. W 1929 roku ukończył studia. W tym samym roku zadebiutował w teatrze. Cztery lata później zagrał u boku Jerzego Leszczyńskiego i Hanki Ordonówny w filmie Szpieg w masce (1933). W czasie okupacji występował w teatrzyku Na Antresoli w Warszawie. Grał w filmach do końca życia. Jerzy Pichelski zmarł podczas próby w warszawskim teatrze w 1963 roku. Został pochowany na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 109-5-15)[1].

Filmografia

Pozostałe informacje

Podczas I wojny światowej, razem z ojcem, spędzał wiele czasu na przystani Warszawskiego Towarzystwa Żeglugi przy ulicy Bugaj. Historia przytoczona została w książce Witolda Rychtera Moje dwa i cztery kółka w rozdziale Pierwsza wojna światowa.

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: Jan Pichelski, Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne .

Linki zewnętrzne