Joachim Neander

W dzisiejszym świecie Joachim Neander to temat, który stał się istotny w różnych obszarach społeczeństwa. Jej wpływ rozciąga się od polityki na codzienne życie ludzi, wywołując debatę i refleksję na temat jej wpływu i konsekwencji. W całej historii Joachim Neander był przedmiotem badań i zainteresowań, co doprowadziło do głębokiej i zróżnicowanej analizy jego implikacji. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom i podejściu do Joachim Neander, aby zrozumieć jego dzisiejsze znaczenie i zakres. Dokonując przeglądu różnych badań i badań, a także przedstawiając opinie ekspertów, naszym celem jest przedstawienie kompleksowej i wzbogacającej wizji Joachim Neander, która przyczynia się do wiedzy i zrozumienia tego tak aktualnego dzisiaj tematu.

Joachim Neander
Ilustracja
Imię i nazwisko

Joachim Neumann

Data i miejsce urodzenia

1650
Brema

Pochodzenie

niemieckie

Data i miejsce śmierci

31 maja 1680
Brema

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

kompozytor, pedagog

Joachim Neander, właśc. Joachim Neumann (ur. 1650 w Bremie, zm. 31 maja 1680 tamże) – niemiecki protestancki kompozytor, teolog i nauczyciel.

Życiorys

Był synem nauczyciela łaciny. Jego dziadek, muzyk, zmienił zgodnie z ówczesną modą rodowe nazwisko Neumann (dosł. nowy człowiek) na grecką formę Neander. W 1671 został nauczycielem domowym w Heidelbergu, a od 1674 uczył w szkole w Düsseldorfie. Tu też napisał większość ze swoich ok. 60 hymnów, niektóre z nich zyskały znaczną popularność. W 1679 Neander został pastorem w Bremie, szybko zyskując znaczną popularność wśród wiernych, już jednak w roku następnym zmarł na gruźlicę. Jest uważany za pierwszego wybitnego niemieckiego autora hymnów po reformacji[1].

Od jego zgrecyzowanego nazwiska pochodzi nazwa doliny Neandertal.

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne