Jokha Al-Harthi

W tym artykule omówimy wszystko, co jest związane z Jokha Al-Harthi. Od jego historycznego znaczenia po jego znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie, poprzez jego różnorodne aspekty i zastosowania. Przeanalizujemy szczegółowo jego wpływ w różnych obszarach, a także kontrowersje, jakie budził na przestrzeni czasu. Poznamy opinie ekspertów i doświadczenia tych, którzy z bliska doświadczyli jego wpływu. Jokha Al-Harthi to ekscytujący temat i mający ogromne znaczenie dla zrozumienia naszego świata, dlatego zapraszamy do zapoznania się z pełną analizą, którą dla Ciebie przygotowaliśmy.

Jokha Al-Harthi
جوخة الحارثي
Data i miejsce urodzenia

1978
Oman

Zawód, zajęcie

pisarka

Jokha Al-Harthi (ur. 1978) – omańska pisarka, laureatka międzynarodowej nagrody Man Booker w 2019 roku za opublikowaną w języku angielskim powieść Celestial Bodies.

Życiorys

Al-Harthi urodziła się w Omanie i tu ukończyła studia[1]. W 2010 roku obroniła pracę doktorancką z literatury arabskiej na Uniwersytecie Edynburskim. Pracuje jako profesor nadzwyczajny ucząc języka i literatury arabskiej na Uniwersytecie Sułtana Kabusa[2].

Pisaniem opowiadań i powieści zajmuje się od 2001 roku. Opublikowała trzy powieści: Manamat, Sayyidat el-Qamar i Narinjah[3]. Jej opowiadania były publikowane w tłumaczeniach w europejskich czasopismach[4].

Sayyidat el-Qamar została wydana w 2010 roku. Angielskie tłumaczenie autorstwa Marilyn Booth ukazało się w Wielkiej Brytanii w czerwcu 2018 roku pod tytułem Celestial Bodies i zdobyło nagrodę Man Booker International Prize 2019[5]. Powieść Sayyidat el- Qamar była pierwszym utworem pisarza arabskojęzycznego, który otrzymał międzynarodową nagrodę Man Booker. Wzrosło zainteresowanie kupnem praw do tłumaczenia powieści[6]. W 2020 roku powieść ukazała się w języku malajalamskim[7]. W 2021 roku zapowiedziano publikację nowej powieści Al-Harthi Harir Al Ghazaleh[8]

Al-Harthi mieszka w Maskacie. Jej mąż jest inżynierem budownictwa. Mają 3 dzieci (2019)[9].

Przypisy