Justyn Maria Russolillo

W dzisiejszym świecie Justyn Maria Russolillo zyskał niezrównane znaczenie. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, wpływ na kulturę popularną, czy też znaczenie w historii, Justyn Maria Russolillo jest tematem, który zasługuje na analizę i dyskusję. Od swoich początków do dzisiejszego wpływu, Justyn Maria Russolillo pozostawił niezatarty ślad na ludzkości. W tym artykule szczegółowo zbadamy wszystkie aspekty związane z Justyn Maria Russolillo, starając się zrozumieć jego znaczenie i znaczenie w różnych kontekstach. Mamy nadzieję rzucić światło na Justyn Maria Russolillo i jego implikacje dla dzisiejszego społeczeństwa, poprzez dogłębną analizę i krytyczne spojrzenie.

Święty
Justyn Maria Russolillo
Giustino Russolillo
prezbiter
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

18 stycznia 1891
Pianura k. Neapolu

Data i miejsce śmierci

2 sierpnia 1955
Pianura

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

7 maja 2011
przez Benedykta XVI

Kanonizacja

15 maja 2022
plac świętgo Piotra
przez Franciszka

Wspomnienie

2 sierpnia

Justyn Maria Russolillo, właśc. wł. Giustino Russolillo (ur. 18 stycznia 1891 w Pianurze k. Neapolu, zm. 2 sierpnia 1955 tamże) – włoski zakonnik, święty Kościoła katolickiego.

Życiorys

Był trzecim z dziesięciorga dzieci. 18 listopada 1901 roku wstąpił do niższego seminarium duchownego, a później rozpoczął naukę w seminarium wyższym w Pozzuoli jak również w Papieskim Seminarium Kampanii. 20 września 1913 przyjął święcenia kapłańskie. Następnie złożył śluby poświęcenia swego życia w służbie powołań kapłańskich i zakonnych.

W czasie I wojny światowej służył na froncie jako kapelan wojskowy. Z kolei potem został proboszczem parafii św. Jerzego Męczennika w Pianurze.

Utworzył zgromadzenie męskie (wokacjoniści) i żeńskie (wokacjonistki) Stowarzyszenie dla Powołań Bożych, założył również zgromadzenie żeńskie Apostołki Wokacjonistki od Powszechnego Uświęcenia.

Zmarł w opinii świętości mając 64 lata.

Został beatyfikowany 7 maja 2011 roku przez papieża Benedykta XVI. 27 października 2020 roku papież Franciszek uznał cud za jego wstawiennictwem, co otworzyło drogę do jego kanonizacji[1]. Data uroczystości miała zostać ogłoszona na konsystorzu, który odbył się 3 maja 2021[2], lecz zostanie ogłoszona w innym terminie[3]. 9 listopada 2021 Stolica Apostolska podała informacje o terminie uroczystości, podczas której nastąpi kanonizacja Justyna Marię Russolillo i sześciu innych błogosławionych[4].

15 maja 2022, podczas uroczystej mszy św. na placu świętego Piotra, papież Franciszek dokonał pierwszej od czasu pandemii COVID-19 i pierwszej od października 2019 kanonizacji bł. Justyna Marię Russolilloiego i dziewięciu innych błogosławionych[a], wpisując go w poczet świętych Kościoła katolickiego[5][6].

Zobacz też

Uwagi

  1. Alojzy Maria Palazzolo, Łazarz Pillai, Maria Franciszka Rubatto, Karol de Foucauld, César de Bus, Maria Dominika Mantovani, Tytus Brandsma, Maria od Jezusa Santocanale i Anne Marie Rivier

Przypisy

Bibliografia