Jérôme Rivière

W artykule Jérôme Rivière będziemy badać temat, który wywołał zainteresowanie i debatę w różnych sferach społeczeństwa. Z biegiem czasu Jérôme Rivière okazał się postacią/tematem/datą o istotnym znaczeniu i znaczeniu, z wieloma aspektami i aspektami, które zasługują na dogłębne zbadanie. Od wpływu na kulturę popularną po implikacje w sferze społecznej, Jérôme Rivière był przedmiotem analiz i refleksji zarówno ekspertów, jak i fanów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej różnym aspektom związanym z Jérôme Rivière, aby zapewnić kompleksowe i wzbogacające spojrzenie na ten temat.

Jérôme Rivière
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

8 lipca 1964
Suresnes

Zawód, zajęcie

polityk

Jérôme Rivière (ur. 8 lipca 1964 w Suresnes[1]) – francuski polityk i samorządowiec, poseł do Zgromadzenia Narodowego XII kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.

Życiorys

Studiował na uczelni ISG w Paryżu[2]. Działał w Partii Republikańskiej (w 1989 współtworzył jej organizację młodzieżową i jako pierwszy pełnił w niej funkcję sekretarza generalnego), a następnie w Demokracji Liberalnej. Bliski współpracownik François Léotarda, był zastępcą szefa i szefem jego ministerialnego gabinetu Później zajmował kierownicze stanowiska w przedsiębiorstwach sektora prywatnego, a także podjął w Paryżu praktykę adwokacką[2][3].

W latach 1998–2004 był radnym regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. W 2002 z ramienia UMP uzyskał mandat posła do Zgromadzenia Narodowego XII kadencji (z poparciem Narodowego Centrum Niezależnych i Chłopów)[1][2][3]. W 2007 nie otrzymał rekomendacji UMP w kolejnych wyborach, po nieskutecznym starcie przeciwko oficjalnemu kandydatowi partii został z niej wykluczony[3]. Był współpracownikiem Philippe'a de Villiersa[3], a w 2009 kierował kampanią wyborczą francuskiego oddziału ruchu politycznego Libertas[4]. Od 2016 był związany z Frontem Narodowym[5] (w 2018 przekształconym w Zjednoczenie Narodowe).

W wyborach w 2019 uzyskał mandat eurodeputowanego IX kadencji[6]. W styczniu 2022 opuścił RN, deklarując wsparcie dla Érica Zemmoura w wyborach prezydenckich w tym samym roku[7]. Został też wiceprzewodniczącym powołanej przez tegoż partii Reconquête[8], opuścił to ugrupowanie w 2023[9].

Przypisy

  1. a b Jérôme Rivière na stronie Zgromadzenia Narodowego XII kadencji. . (fr.).
  2. a b c Nota biograficzna na stronie prywatnej. . (fr.).
  3. a b c d Jérôme Rivière. lepoint.fr. . (fr.).
  4. Ganley, Villiers et Nihous s'en vont „chasser le Barroso en meute”. latribune.fr, 12 marca 2009. . (fr.).
  5. Marine Le Pen confirme sa ligne ni de droite ni de gauche. la-croix.com, 16 listopada 2018. . (fr.).
  6. Européennes: découvrez les 79 nouveaux députés français. lejdd.fr, 26 maja 2019. . (fr.).
  7. Charles Sapin: L’eurodéputé RN Jérôme Rivière rejoint Éric Zemmour. lefigaro.fr, 19 stycznia 2022. . (fr.).
  8. Elizabeth Pineau: A defection reveals Le Pen's Achilles heel: she looks too mainstream. reuters.com, 27 stycznia 2022. . (ang.).
  9. Jérôme Rivière quitte Reconquête!. projetarcadie.com, 7 września 2023. . (fr.).