W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Kąpielisko Oławka. Zbadamy jego pochodzenie, wpływ na dzisiejsze społeczeństwo i jego znaczenie w różnych obszarach. Poznamy jego historię, charakterystyczne cechy i możliwe prognozy na przyszłość. Kąpielisko Oławka jest tematem cieszącym się dużym zainteresowaniem i daje nam możliwość głębszego zgłębienia jego natury, aby lepiej zrozumieć jego wpływ na nasze środowisko. Dołącz do nas w tej podróży polegającej na odkrywaniu i poznawaniu Kąpielisko Oławka.
Kąpielisko Oławka (Wrocławski Ośrodek Sportu Turystyki i Wypoczynku Kąpielisko „Oława”, niem.: Ohle Strandbad) – kąpielisko utworzone w rozlewisku rzeki Oława, w południowo-wschodniej części Wrocławia, na osiedlu Rakowiec, przy ulicy Na Niskich Łąkach[1][2][3][4][5]. Zamknięte w 1977 roku.
Kąpielisko Ohle Strandbad zostało urządzone na początku lat 30. XX wieku, przy ówczesnej Hollandwiesen Strasse, w pobliżu Parku na Niskich Łąkach[6][7][8]. Pogłębiono i przebudowano istniejące wcześniej w tym miejscu zakola rzeki Oława, która w tym miejscu znacznie się rozszerzała, tworząc nieduży akwen[9]. Wybudowano pomosty drewniane, wyznaczono strefy przeznaczone do kąpieli, a na brzegu urządzono piaszczysto–trawiastą plażę[1][2][3][10]. Dostępne tu były także boiska do gry, budynki mieszczące wypożyczalnię sprzętu, szatnie oraz mały lokal gastronomiczny[1][10].
Po II wojnie światowej funkcjonował również kiosk „Ruchu”. Kąpielisko Oława funkcjonowało do 1977 roku[10]. Z czasem, zdegradowaną infrastrukturę stopniowo rozbierano.
W miejscu, w którym znajdowało się kąpielisko, wykorzystywane jest w okresie letnim do wypoczynku i kąpieli[10].