W dzisiejszych czasach Kąt bryłowy to temat, który budzi duże zainteresowanie w społeczeństwie. (Imię osoby) to postać, która przyciągnęła uwagę milionów ludzi na całym świecie. Od szokującego odkrycia po najnowsze osiągnięcia Kąt bryłowy pozostawił niezatarty ślad w historii. W tym artykule dokładnie przeanalizujemy życie i twórczość Kąt bryłowy, analizując jego wpływ w różnych obszarach i odkrywając powody, które uczyniły go punktem odniesienia dla przyszłych pokoleń. Dołącz do nas w tej podróży pełnej odkryć i podziwu dla Kąt bryłowy.
Kąt bryłowy – część przestrzeni trójwymiarowej ograniczona przez powierzchnię stożkową[1], czyli wszystkie półproste wychodzące z pewnego ustalonego punktu, zwanego wierzchołkiem, przechodzące przez pewną ustaloną krzywą zamkniętą (np. okrąg).
Zupełnie analogicznie do miar dla kąta płaskiego określa się miary kąta bryłowego, będącego trójwymiarowym odpowiednikiem poprzedniego. Naturalną jednostką miary kąta bryłowego w układzie SI jest niemianowany steradian (sr) będący jednostką pochodną względem radiana (rad); w ogólności kąt bryłowy ma się do powierzchni sfery tak, jak kąt płaski do obwodu okręgu.
Steradian definiuje się jako pole powierzchni części sfery wyciętej przez powierzchnię stożkową o wierzchołku w jej środku, podzielone przez kwadrat promienia sfery[1] (bądź po prostu pole powierzchni wycięte jw. dla kuli jednostkowej[potrzebny przypis]); w związku z tym tak zdefiniowana miara kąta bryłowego przyjmuje wartości rzeczywiste z przedziału [2][3].
Jednostką miary kąta bryłowego pochodną względem stopnia (będącego jednostką miary łukowej kąta płaskiego) jest stopień kwadratowy oznaczany deg2[4], bądź (°)2; pełny kąt bryłowy ma miarę ok. 41 253 stopni kwadratowych, przy czym