Kaf

W dzisiejszym świecie Kaf stał się tematem o wielkim znaczeniu i zainteresowaniu ludzi w każdym wieku i o każdym pochodzeniu. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, zawodowym, społecznym czy kulturowym, Kaf przykuł uwagę i wywołał ważne debaty i refleksje. Jego wpływ był odczuwalny w różnych obszarach życia codziennego, wywołując dyskusje na temat jego implikacji i konsekwencji. Przez lata Kaf przyjmował różne formy i ewoluował w zależności od okoliczności i trendów chwili, pozostając kluczowym tematem dla współczesnego społeczeństwa. W tym artykule dokładnie zbadamy znaczenie Kaf i jego wpływ na różne aspekty naszego życia, oferując szczegółową analizę i spostrzeżenia, które zachęcają do przemyśleń i debaty.

Fenickie kaf
Arabskie kaf
Litera kaf końcowa w kroju pisma (kolejno od prawej do lewej): nowoczesnym bezszeryfowym i tradycyjnym

Kaf (כ/ך, ك‍, ܟܟ) – jedenasta litera alfabetów semickich, m.in. fenickiego, aramejskiego, arabskiego, hebrajskiego. W gematrii reprezentuje liczbę 20. W perskim alfabecie odpowiada jej litera ک.

W języku hebrajskim litera כ/ך oznacza dźwięk lub , jak np. kelew (pies) כלב lub ochel (jedzenie) אוכל. W zapisie zwięzłym (כתיב חסר, trb. ktiw chaser) dźwięk oznaczany jest poprzez wpisanie w środek litery specjalnej kropki, zwanej dagesz (דגש). Jeżeli kaf nie zawiera dagesz, odczytywana jest jak . W pisowni pełnej (כתיב מלא, trb. ktiw male) (bez wokalizacji) kaf może zostać odczytane na oba sposoby. Kaf jest zapisywany znakiem ך jeżeli występuje na końcu wyrazu. Nie zmienia to wcale wymowy ani transliteracji tej litery.