Kakemono

Kakemono to temat, który w ostatnich latach cieszy się dużym zainteresowaniem. Jego znaczenie jest bezdyskusyjne, ponieważ wpływa na wiele aspektów życia codziennego. W tym artykule szczegółowo przeanalizujemy różne podejścia i perspektywy istniejące w Kakemono, a także jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Poprzez wyczerpujące badania i badanie konkretnych przypadków będziemy starali się przedstawić szeroką i kompletną wizję tego tematu. Dodatkowo przeanalizujemy także możliwe rozwiązania i propozycje, które zostały przedstawione w celu rozwiązania problemów związanych z Kakemono.

Ptaki wśród kwiatów, Chokunyū Tanomura (1814-1907), kakemono na papierze (1847), Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Shiga

Kakemono (jap. 掛け物 kake-mono; także: kakejiku, 掛軸 lub 掛け軸 kake-jiku[1]) – japoński obraz malowany na papierze lub jedwabiu, przedstawiający także kaligrafię, naklejany na jedwab lub brokat, przeznaczony do zawieszenia na ścianie. Górna i dolna krawędź kakemono są mocowane do drewnianych drążków ułatwiających jego zwijanie[2].

Kakemono jest obowiązkowym elementem dekoracyjnym pomieszczenia (chashitsu) przeznaczonego do ceremonii picia herbaty (chanoyu) i częstym w ryokanach. Jest ono umieszczane w specjalnej wnęce o nazwie tokonoma, włącznie z odpowiednio dobranymi kwiatami (chabana) w wazonie hana-ire.

Galeria

Przypisy

  1. Kenkyusha's New Japanese-English Dictionary. Tokyo: Kenkyusha Ltd., 1991, s. 680. ISBN 4-7674-2015-6.
  2. Jolanta Tubielewicz: Historia Japonii. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1981, s. 250. ISBN 83-04-01486-6.

Bibliografia

  • Malicki Zasław, Zwolińska Krystyna: Mały słownik terminów plastycznych, wyd. III, Wiedza Powszechna, Warszawa 1990