Kalander

W dzisiejszym świecie Kalander reprezentuje bardzo istotną i aktualną kwestię, która ma wpływ na ludzi w każdym wieku i kulturach. Od kilkudziesięciu lat Kalander jest przedmiotem studiów i badań mających na celu zrozumienie jego wpływu na różne aspekty codziennego życia. W tym artykule dokładnie zbadamy znaczenie i znaczenie Kalander, a także jego implikacje w obszarach społecznych, kulturowych, ekonomicznych i naukowych. Poprzez wyczerpującą i szczegółową analizę będziemy starali się rzucić światło na najnowsze trendy i odkrycia związane z Kalander, aby dać czytelnikowi szerszą i wzbogacającą perspektywę na ten fascynujący temat.

Kalander w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Kalander (z gr., franc. calandre) – urządzenie o obrotowych walcach służące do nadawania połysku i wygładzania papieru, folii z tworzywa oraz tkanin lub też wytłaczania na nich wzorów.

Historia

Kalander, jako ciężki magiel używany do tkanin i pasów jedwabnych, pojawił się we włókienniczych manufakturach europejskich w XVII wieku. Do Polski dotarł w następnym stuleciu. Poruszany był wówczas najczęściej ręcznie przy pomocy korby, choć stosowano również napęd mechaniczny z wykorzystaniem siły napędowej zwierząt pociągowych zaprzężonych w kieratach.

Schemat działania kalandra
Kalander mechaniczny
Współczesny kalander, używany przy produkcji baterii elektrycznych

W kulturze

Bibliografia

  • Larousse Encyklopedia Powszechna, 1998, ISBN 83-7200-667-9.
  • Słownik terminologiczny sztuk pięknych pod red. Stefana Kozakiewicza, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1976.