W dzisiejszym świecie Kalinga stał się tematem rosnącego zainteresowania w różnych obszarach społeczeństwa. Od środowiska akademickiego po środowisko biznesowe, Kalinga staje się istotny ze względu na jego wpływ na nasze codzienne życie. W miarę jak wkraczamy w XXI wiek, znaczenie zrozumienia i zajęcia się Kalinga staje się coraz bardziej oczywiste. W tym artykule zbadamy, jak Kalinga ewoluował na przestrzeni czasu, jaki ma wpływ na różne społeczności i sektory oraz możliwe implikacje na przyszłość. Od wpływu na politykę po wpływ na technologię, Kalinga to temat zasługujący na naszą uwagę i refleksję.
Kalinga – drawidyjskie państwo na terenie obecnego indyjskiego stanu Orisa[1], znane od VII wieku p.n.e.
Utrzymywało rozległe kontakty handlowe, odznaczało się stosunkowo demokratyczną strukturą władzy. Około 260 p.n.e., po ciężkich walkach, zostało brutalnie podbite przez Aśokę, jednak po załamaniu się imperium Maurjów odzyskało niepodległość, dochodząc za panowania króla Kharaweli do znacznej, choć krótkotrwałej potęgi. W VIII wieku n.e. przyłączone do państwa bengalskiej dynastii Pallów.
Zgodnie z wiarygodną legendą, Aśoka, będąc świadkiem spowodowanych przez siebie cierpień ludności Kalingi, zaniechał ekspansji militarnej, złagodził politykę wewnętrzną i przyjął buddyzm.