Kalisz (gmina wiejska)

W dzisiejszym świecie Kalisz (gmina wiejska) stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum ludzi. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie historyczne czy wpływ na kulturę popularną, Kalisz (gmina wiejska) nadal przyciąga uwagę milionów osób na całym świecie. Z historią sięgającą wieków, Kalisz (gmina wiejska) ewoluował i dostosował się do zmian i postępu współczesnego społeczeństwa. W tym artykule szczegółowo zbadamy wszystko, co jest związane z Kalisz (gmina wiejska), od jego początków po jego obecny wpływ na różne aspekty życia codziennego.

Kalisz
gmina wiejska
1919-1935[1]
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

łódzkie

Powiat

kaliski

Siedziba

Kalisz

brak współrzędnych

Kalisz – dawna gmina wiejska istniejąca w latach do końca 1935 roku w woj. łódzkim. Była położona na zachód od Kalisza. Siedzibą władz gminy był Kalisz, który stanowił odrębną gminę miejską[2].

W okresie międzywojennym gmina Kalisz należała do powiatu kaliskiego w woj. łódzkim.

11 kwietnia 1934 od gminy Kalisz odłączono połacie o powierzchni 595 ha (m.in. Ogrody, Rypinek, Stare Miasto i Zawodzie), włączając je do miasta Kalisza[3].

1 stycznia 1936 roku gmina została zniesiona, a z jej obszaru (oraz z obszaru zniesionych gmin Tyniec i Żydów) utworzono nową gminę Podgrodzie Kaliskie[4].

Przypisy

  1. Od 1919 jednostka administracyjna nowo utworzonego polskiego woj. łódzkiego.
  2. Główny Urząd Statystyczny w Warszawie: Województwa centralne i wschodnie Rzeczypospolitej Polskiej - podział na gminy według stanu z dnia 1.IV 1933 roku, Książnica-Atlas, Lwów 1933
  3. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 5 kwietnia 1934 r. o zmianie granic miasta Kalisza w powiecie kaliskim, województwie łódzkiem (Dz.U. z 1934 r. nr 30, poz. 272).
  4. Dz.U. z 1935 r. nr 96, poz. 607