Kapitalizacja giełdowa

W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Kapitalizacja giełdowa, badając jego różne aspekty, cechy i znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie. Od wpływu na historię po znaczenie we współczesnym świecie, Kapitalizacja giełdowa przykuł uwagę zarówno naukowców, ekspertów, jak i entuzjastów. Idąc tym tropem, zajmiemy się jego początkami, ewolucją i wpływem na dziedziny tak różnorodne, jak kultura, technologia, nauka i sztuka. Aby w pełni zrozumieć zakres Kapitalizacja giełdowa, zagłębimy się w szczegółową analizę, która rzuci światło na jego znaczenie w różnych kontekstach i jego znaczenie w życiu codziennym.

Kapitalizacja giełdowa – w terminologii używanej na giełdach papierów wartościowych wartość akcji spółki akcyjnej równa iloczynowi aktualnego kursu akcji i liczby akcji wyemitowanych przez spółkę[1].

Akcje odzwierciedlają własność, tym samym kapitalizacja giełdowa przedsiębiorstwa stanowi dokonaną przez rynek kapitałowy wycenę jego aktywów netto, czyli kapitału. Kapitalizacja giełdowa różni się od wartości księgowej kapitału, która jest księgową miarą, opierającą się na łącznej kwocie kosztów historycznych. W związku z tym, że w tradycyjnym sprawozdaniu finansowym nie próbuje się mierzyć wielu aspektów rzeczywistości finansowej (np. wartości nazw marek), kapitalizacja giełdowa może znacznie się różnić od wyliczeń księgowych.

Zobacz też

Przypisy

  1. Matthew Bishop: Essential economics: an A−Z guide. New York: Bloomberg Press, 2009, s. 198. ISBN 978-1-57660-351-2.

Bibliografia

  • Robert Patterson: Kompendium terminów z zakresu finansów po polsku i po angielsku. Kraków: Wydawnictwo Zielona Sowa Sp. z o.o., tom II K-R, 2011, s. 7–8. ISBN 978-83-7623-838-8.