Kaplica Przemienienia Pańskiego w Kole

W dzisiejszym świecie Kaplica Przemienienia Pańskiego w Kole to temat, który zyskał na znaczeniu i budzi duże zainteresowanie w społeczeństwie. Od lat Kaplica Przemienienia Pańskiego w Kole jest przedmiotem debat i badań ekspertów z różnych dziedzin, którzy starają się zrozumieć i przeanalizować jego implikacje w różnych obszarach. Niezależnie od tego, czy chodzi o podejście historyczne, naukowe, kulturalne czy społeczne, Kaplica Przemienienia Pańskiego w Kole wzbudził ciekawość i uwagę ludzi na całym świecie. W tym artykule zagłębimy się w ekscytujący świat Kaplica Przemienienia Pańskiego w Kole, badając jego pochodzenie, ewolucję w czasie i jego dzisiejszy wpływ.

Kaplica Przemienienia Pańskiego
Zabytek: nr rej. 460/201 z dnia 7.05.1991 r.[1]
kaplica cmentarna
Ilustracja
Kaplica Przemienienia Pańskiego
Państwo

 Polska

Miejscowość

Koło

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole

Wezwanie

Przemienienia Pańskiego

Położenie na mapie Koła
Mapa konturowa Koła, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kaplica Przemienienia Pańskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kaplica Przemienienia Pańskiego”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kaplica Przemienienia Pańskiego”
Położenie na mapie powiatu kolskiego
Mapa konturowa powiatu kolskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kaplica Przemienienia Pańskiego”
Ziemia52°11′11″N 18°37′14″E/52,186389 18,620556

Kaplica Przemienienia Pańskiego w Kole – neogotycka świątynia położona na cmentarzu rzymskokatolickim w Kole. Wybudowana została na początku XX wieku. Znajduje się na terenie osiedla Przedmieście Kaliskie.

7 maja 1991 roku została wpisana do rejestru zabytków.

Historia

Budowa kaplicy rozpoczęła się pod koniec XIX wieku z inicjatywy proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole ks. kanonika Ignacego Górskiego. Po jego śmierci w 1887 roku prace kontynuował kolejny proboszcz, ks. kanonik Edward Narkiewicz[2]. Projektantem i wykonawcą budowli był mistrz murarski Stanisław Pronaszko z Warszawy. Aktu poświęcenia świątyni dokonał 9 sierpnia 1908 roku ksiądz Narkiewicz w obecności księży przybyłych z parafii dekanatu kolskiego. W czasie nabożeństwa cmentarz przepełniony był tłumem wiernych[3]. Do 1913 proboszcz kolski ks. kanonik Wojciech Gniazdowski kontynuował wystrój wnętrza kaplicy[3].

Po 1971 roku proboszcz kolski ks. prałat Serafin Opałko przeprowadził generalny remont, łącznie z naprawą dachu i wieży. Zakupiono wówczas sześć nowych klęczników mogących służyć jako konfesjonały.

W 2013 roku miała miejsce gruntowna renowacja kaplicy – wymieniono na nowe dach i wieżę kaplicy. Poświęcenia odnowionego obiektu 6 sierpnia 2014 roku dokonał biskup włocławski Wiesław Mering[4][3].

Architektura

Kaplica pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego prezentuje styl neogotycki. Niezbyt wielka, 12 metrów długa, 8 metrów szeroka, a wieżyczka wysoka na 24 metry. Zbudowana z cegły palonej, ozdobiona cementowymi ornamentami. Wnętrze kaplicy posiada tylko jeden ołtarz, w którym znajduje się obraz Przemienienia Pańskiego artysty malarza Józefa Puacza[3]. Posadzka jest terakotowa, biało-czarna. Ściany ozdobione polichromią z 1913 roku.

Po wschodniej stronie znajduje się murowany w wewnętrzną ścianę kamień węgielny przywieziony z góry Tabor w 1979 roku. Na zewnątrz, obok wejścia, umieszczona jest tablica upamiętniająca ofiary ludobójstwa na Wołyniu[3].

Pod kaplicą znajdują się katakumby księży, którzy zmarli pełniąc posługę w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole[3].

Duszpasterstwo

Kaplica położona jest na terenie parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Msze święte są tu sprawowane z okazji świąt Przemienienia Pańskiego (6 sierpnia), Wszystkich Świętych i Zaduszek (1 i 2 listopada). W kaplicy odbywają się także msze pogrzebowe.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie , Narodowy Instytut Dziedzictwa, 31 stycznia 2025 .
  2. Nekropolia Kolska. .
  3. a b c d e f Nowacki Marcin: Kolska góra Tabor. kurierkolski.pl, 2023-08-05. .
  4. al. Nowacki Marcin: Diecezja Włocławska. . .