Kapustové halušky

W tym artykule szczegółowo przeanalizujemy Kapustové halušky, temat, który wzbudził duże zainteresowanie współczesnego społeczeństwa. Od początków do dzisiejszego wpływu Kapustové halušky był przedmiotem debaty i badań w różnych obszarach. Na przestrzeni lat Kapustové halušky wpłynął na sposób, w jaki postrzegamy otaczający nas świat i odegrał kluczową rolę w ewolucji różnych dziedzin wiedzy. W tym artykule będziemy starali się zrozumieć znaczenie, wagę i implikacje Kapustové halušky, a także jego znaczenie w bieżącym kontekście. Omówimy jego różne aspekty, zbadamy jego różnorodne zastosowania i przeanalizujemy jego wpływ na społeczeństwo.

Kapustové halušky
dodatek, danie główne
{{{alt grafiki}}}
Strapačky na pierwszym planie, a z tyłu brynzové halušky
Inne nazwy

strapačky s kapustou, strapačky

Rodzaj

kluski (hałuski)

Kuchnia

kuchnia słowacka

Miejsce powstania

Słowacja (głównie wschodnia)

Obróbka żywności

gotowanie

Odmiany

liczne odmiany regionalne

Składniki

ziemniaki, mąka, boczek, kapusta kwaszona

Kapustové halušky (także słow. strapačky s kapustou albo strapačky; ostatnia nazwa występuje głównie w miastach[1], węg. sztrapacska) – tradycyjne[2], mączne danie kuchni słowackiej (przede wszystkim wschodniosłowackiej[1]), odmiana klusek (słow. halušky) z surowych ziemniaków z boczkiem i kiszoną kapustą[3].

Strapačky tradycyjnie przygotowywane są w zróżnicowany sposób, zależnie od upodobań konsumenta, z ziemniaków i mąki lub tylko z ciasta mącznego, do którego dodawane są jajka[3].

Danie, jako dodatek, serwowane jest do różnych potraw słowackich. Stanowi też pożywne danie główne[4] (w takim wypadku oprócz boczku i kapusty podawane są m.in. z twarogiem, prażoną cebulą[1] lub wędzonym mięsem[5]). Danie znane jest też na terenie Czech[6][5].

Przypisy