Karabin maszynowy Maxim

W tym artykule temat Karabin maszynowy Maxim zostanie zbadany z różnych perspektyw, analizując jego implikacje społeczne, kulturowe, polityczne i gospodarcze. Zbadany zostanie wpływ, jaki Karabin maszynowy Maxim wywarł na dzisiejsze społeczeństwo i jak ukształtował nasz sposób myślenia i działania. Podobnie zostaną omówione historyczne i współczesne aspekty związane z Karabin maszynowy Maxim, aby lepiej zrozumieć jego znaczenie i znaczenie w dzisiejszym świecie. Poprzez tę wyczerpującą analizę chcemy zaoferować panoramiczny obraz Karabin maszynowy Maxim i jego wielu aspektów, zachęcając do refleksji i debaty na ten temat, który jest dziś tak istotny.

Maxim MG 08 (Niemcy)

Maxim – rodzina karabinów maszynowych, której pierwowzorem był ciężki karabin maszynowy Hirama Maxima skonstruowany w 1884 roku[1]. Była to broń skomplikowana, droga w produkcji i wymagająca dobrze wyszkolonej obsługi, ale przewyższająca pod każdym względem używane wcześniej kartaczownice.

Na przełomie XIX i XX wieku H. Maximowi udało się sprzedać niewielką liczbę egzemplarzy swojego ckm-u największym europejskim armiom (wyjątkiem była armia francuska, która zakupiła ckm Hotchkiss). W następnych latach, wzorując się na zakupionych egzemplarzach, w krajach tych powstały nowe wersje tego ckm-u, które, zachowując schemat działania (automatyka uruchamiana krótkim odrzutem lufy, ryglowanie kolankowo-dźwigniowe), różniły się szczegółami konstrukcyjnymi i zastosowaną amunicją. Najdalej poszli konstruktorzy angielscy, którzy zmienili kierunek łamania dźwigni ryglującej, co pozwoliło na znaczne zmniejszenie wielkości komory zamkowej i w rezultacie na zmniejszenie masy ckm-u. Około 1890 roku armia brytyjska, niemiecka i amerykańska marynarka wojenna zakupiły ulepszoną wersję Maxima. Stosowany przez wojsko niemieckie podczas wojen kolonialnych, od 1899 stosowany przez kawalerie. Powszechnie używany podczas I wojny światowej[2].

Do najbardziej znanych pochodnych ciężkiego karabinu maszynowego Hirama Maxima należą:

Dane taktyczno-techniczne

Maxim z ok. 1890 r.:

  • Kraj: Niemcy
  • Masa broni: 27 kg (bez podstawy 26,6)
  • Szybkostrzelność teoretyczna: 500–600 strz./min
  • Chłodzenie: wodą
  • Zasilanie: taśmowe
  • Kaliber: 7,92 mm
  • Nabój: 7,92 × 57mm Mauser

Maxim wz.08 w WP

W połowie lat 20. ckm Maxim wz. 08 został wprowadzony na wyposażenie kawalerii WP. Istotną innowacją było ustawienie go na podstawie od ckm-u Schwarzlose, ze względu na szybkość rozłożenia.

Przypisy

  1. karabin maszynowy, Encyklopedia PWN , Wydawnictwo Naukowe PWN .
  2. Broń strzelecka w XIX wieku, Espadon, 1995 str.194-195.

Linki zewnętrzne