Karakałpacja

Obecnie Karakałpacja stał się tematem ogólnego zainteresowania społeczeństwa. Od czasu pojawienia się lub odkrycia Karakałpacja przyciąga uwagę badaczy, ekspertów i ogółu społeczeństwa, wywołując niekończące się debaty, opinie i badania na temat jego znaczenia, znaczenia i konsekwencji. W całej historii Karakałpacja odgrywał kluczową rolę w różnych kontekstach, od pola naukowego i technologicznego po pole kulturowe i społeczne. W tym artykule zbadamy różne aspekty Karakałpacja, analizując jego wpływ i znaczenie w różnych dziedzinach oraz jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo.

Republika Karakałpacka
Qaraqalpaqstan Respublikası
Qoraqalpogʻiston Respublikasi
republika autonomiczna
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Uzbekistan

Siedziba

Nukus

Zarządzający

Мurа́t Каmа́lоw

Zarządzający

Kahraman Sarijew

Powierzchnia

166 600 km²[1]

Populacja (2005)
• liczba ludności


1 948 488[2]

• gęstość

12,2 os./km²

Języki urzędowe

karakałpacki, uzbecki

Położenie na mapie
Położenie na mapie
Strona internetowa

Karakałpacja (Republika Karakałpacka, rzadko: Karakałpakstan; uzb. Qoraqalpogʻiston, karak. Qaraqalpaqstan) – autonomiczna republika w granicach Uzbekistanu, położona w zachodniej części kraju i granicząca od strony północnej z pozostałościami Jeziora Aralskiego. Stolicą republiki jest Nukus (Nökis).

Miasto Moʻynoq (ros. Mujnak), dawny port nad Jeziorem Aralskim, w XXI w. na skutek wysychania jeziora położone jest kilka kilometrów w głębi lądu.

Główne grupy etniczne zamieszkujące Karakałpację to: Uzbecy (32,8%), Karakałpacy (32,2%), Kazachowie (28,6%), Turkmeni (3,3%), Tatarzy (1,2%) oraz Rosjanie (1,1%)[2].

Autonomia karakałpacka jest kontynuacją istniejącej od czasów Związku Radzieckiego Karakałpackiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, utworzonej w 1932 r.

Miasta

Przypisy

Linki zewnętrzne