Karol Auer

Obecnie Karol Auer to temat, który przykuł uwagę wielu ludzi na całym świecie. Jego znaczenie nie ogranicza się do jednego sektora lub obszaru zainteresowań, ale obejmuje szeroki zakres kontekstów i sytuacji. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ na gospodarkę światową, Karol Auer okazał się niezwykle ważną kwestią, która nie może pozostać niezauważona. W miarę dalszego odkrywania i lepszego zrozumienia aspektów związanych z Karol Auer pojawiają się nowe możliwości i wyzwania, które wymagają dogłębnej analizy i uważnej refleksji. W tym artykule przyjrzymy się bliżej różnym aspektom Karol Auer i jego wpływowi na nasz dzisiejszy świat.

Karol Auer, Złoczów - zamek i miasto
Karol Auer, Zamek w Podhorcach
Karol Auer, Archikatedra Św. Jura i pałac arcybiskupi na wzgórzu świętojurskim 1837

Karol Auer (ur. ok. 1818, zm. po 1858) – litograf i rysownik, prawdopodobnie pochodzenia czeskiego.

Życiorys

Zachowane źródła pisane zgodnie potwierdzają, że w latach 30 XIX wieku osiadł w celach zarobkowych we Lwowie. Swoją pracę kontynuował przez następne 20 lat. Współpracował z zakładem litograficznym Pillera. W swojej pracy wykonywał znaczne ilości litografii, według pomysłów własnych i cudzych. Między innymi A. Gorczyńskiego, Antoniego Langego, Juliusza Kossaka. Bardzo rzadko dostarczał rysunki innym grafikom.

Dorobek artystyczny

Na jego liczne prace składają się głównie widoki Lwowa i Galicji Wschodniej, winiety pejzażowe, także portrety i obrazki dewocjonalne. Niektóre były ukazywane na łamach czasopism Lwowianin w latach 1837–1842 i Dziennik Mód Paryskich w roku 1844. Swoje prace litograficzne sprzedawał również Bohdanowi Zaleskiemu, autorowi Poezji z roku 1844. Pozostali odbiorcy jego dzieł to J.U. Niemcewicz (1849) - Śpiewy historyczne, Seweryn Goszczyński - Zamek kaniowski z 1852 roku. Aczkolwiek za dzieła swojego życia uważał albumy. Liczne plansze Galicji w obrazach (1837-1838) lub Widoki Lwowa z 1842 roku. Ostatnie datowane prace pochodzą z 1858, a po tym roku wiadomości o nim urywają się.

Zobacz też

Bibliografia

  • Encyklopedia Wiedzy o Książce, Wrocław, Warszawa, Kraków z roku 1971, wydany przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Encyklopedia bazowała na:

M. Opałka - Litografia Lwowskiej 1822-1860 z 1958, A. Banach - Polska książka ilustrowana 1800-1900 z 1959

Linki zewnętrzne