Karol Stabik

W tym artykule zbadamy temat Karol Stabik z różnych perspektyw, aby zrozumieć jego wpływ w różnych kontekstach i jego dzisiejsze znaczenie. Na przestrzeni dziejów Karol Stabik odgrywał kluczową rolę w życiu ludzi, wpływając na ich decyzje, przekonania i działania. Poprzez wszechstronną analizę zbadamy implikacje Karol Stabik w społeczeństwie, polityce, nauce, kulturze i innych odpowiednich dziedzinach. Celem tego artykułu jest przedstawienie kompleksowego spojrzenia na Karol Stabik, dostarczenie cennych informacji i głębokich refleksji, które zachęcają do refleksji i debaty.

Karol Stabik
Data i miejsce urodzenia

12 grudnia 1876
Podlesie

Data śmierci

12 czerwca 1938

Zawód, zajęcie

rolnik

Miejsce zamieszkania

Kostuchna

Narodowość

polska

Karol Stabik (ur. 12 grudnia 1876 w Podlesiu, zm. 12 czerwca 1938) – polski rolnik, działacz narodowy i społeczny, powstaniec śląski.

Życiorys

Pomnik Powstańców Śląskich w Kostuchnie (Katowice, ulica Migdałowców); na wschodnim cokole, widocznym po lewej stronie zdjęcia, wyryte jest nazwisko Karola Stabika

Urodził się 12 grudnia 1876 roku w Podlesiu (późniejsza część Katowic) w rodzinie Antoniego i Marii z domu Mazurek. Po ukończeniu miejscowej szkoły powszechnej kontynuował naukę w mikołowskim gimnazjum, mając na cel zostanie księdzem. Ze względu na trudną sytuację życiową przerwał jednak nauki i powrócił na gospodarstwo.

Po ślubie zamieszkał w Kostuchnie. W 1913 roku założył Towarzystwo Śpiewacze „Słowiczek”, które liczyło ponad stu śpiewaków.

W czasie I wojny światowej walczył na froncie wschodnim, a po wojnie był jednym z organizatorów i pierwszych członków powstałych w Piotrowicach na przełomie lat 1918 i 1919 Polskiej Rady Ludowej. 19 lutego 1919 roku na terenie Piotrowic i Kostuchny powołał wraz z Piotrem Gierlotką oddział Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. W tym samym roku był współzałożycielem (wraz z Janem Filakiem) gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Kostuchnie.

Brał udział we wszystkich trzech powstaniach śląskich. W trakcie I powstania śląskiego dowodził grupą powstańców z Kostuchny, natomiast w trakcie III powstania śląskiego został wyróżniony spośród powstańców z Kostuchny, którzy walczyli w okolicach Sławięcic, Gogolina i Góry Świętej Anny. Po zakończonych powstaniach był jednym z inicjatorów powstania pomnika upamiętniającego mieszkańców Kostuchny, którzy brali udział w powstaniach śląskich. Został on rozebrany w trakcie II wojny światowej, a w 2002 roku stanęła jego replika.

Był członkiem Związku Powstańców Śląskich, a także Narodowej Partii Robotniczej.

Zmarł 12 czerwca 1938 roku.

Upamiętnienie

Przypisy

  1. a b c d e f Rzewiczok 2013 ↓, s. 317.
  2. a b c E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku: Stabik Karol. silesia.edu.pl. . (pol.).
  3. Gierlotka 2005 ↓, s. 82.
  4. Antoni Steuer: Leksykon struktur katowickiego sportu i turystyki. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Kostuchna. www.mhk.katowice.pl. . (pol.).
  5. Gierlotka 2005 ↓, s. 86.
  6. Gierlotka 2005 ↓, s. 94.
  7. Gierlotka 2005 ↓, s. 180.
  8. Wiadomości Związkowe Związku Powstańców Śląskich, R. 1, nr 2, Katowice: Zarząd Główny Związku Powstańców Śląskich, 15 maja 1937, s. 13 (pol.).
  9. Dzióbek 2023 ↓, s. 251-252.
  10. Urząd Miasta Katowice: Miejski System Zarządzania-Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej. emapa.katowice.eu. . (pol.).

Bibliografia