Karsów to temat, który od lat przyciąga uwagę i zainteresowanie wielu osób. Dzięki swojemu trwałemu wpływowi i znaczeniu w dzisiejszym społeczeństwie Karsów wywołał debatę i dyskusję w różnych obszarach. Od początków do ewolucji Karsów był przedmiotem badań i analiz prowadzonych przez ekspertów w tej dziedzinie. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Karsów, od jego historii po dzisiejszy wpływ, w celu rzucenia światła na temat, który dla wielu nadal jest ekscytujący i fascynujący.
Karsów – część wsi Wojkowice Kościelne położonej w Polsce, w województwie śląskim, w powiecie będzińskim, w gminie Siewierz. Znajduje się w południowej części wsi, przy ulicy Karsów.
Karsów położony jest na Wyżynie Śląskiej, w północnej części województwa śląskiego. Stanowi integralną część Wojkowic Kościelnych, które znajdują się około 5 km na południowy zachód od Siewierza i 20 km na północ od Katowic.
Tereny dzisiejszego Karsowa wchodzą w skład historycznej ziemi siewierskiej. Wojkowice Kościelne, których częścią jest Karsów, należały do kapituły katedralnej krakowskiej od końca XIV wieku aż do rozbiorów. Sama wieś została po raz pierwszy wymieniona w dokumentach w XIII wieku[1].
W pobliżu Karsowa znajduje się kościół św. Marcina i Doroty – gotycka świątynia z elementami romańskimi, pochodząca z XIII wieku. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków województwa śląskiego (nr rej.: A/1376/88 z dnia 28.10.1988)[2].
Zgodnie z danymi GUS, Wojkowice Kościelne liczyły w 2021 roku 1384 mieszkańców[3]. Brak dokładnych danych statystycznych wyłącznie dla Karsowa.
Karsów posiada podstawową infrastrukturę drogową – główną arterią jest ulica Karsów, która zapewnia połączenie z centrum wsi i dalej z drogą wojewódzką nr 913. W regionie funkcjonuje komunikacja autobusowa umożliwiająca dojazd do Siewierza i Będzina.